reklama

 
banan webhosting

Země protikladů: Pohodové Thajsko

Ráno co ráno se rozezní nádherná pralesní filharmonie, která ohlašuje zrození nového dne. Bujná vegetace v těsném sousedství města, veliké bohatství hned vedle chatrčí těch nejchudších. Země velikých kontrastů a plná úsměvů - přesně takové je Thajsko. Němá krása země, její vůně, pohostinnost, tajuplnost a neopakovatelná atmosféra lákají cizince. Thajsko je nepopsatelné na papíře a nepostižitelné ve slovech, Thajsko se musí zažít.

Sawasdee – vítejte
Zima v Evropě bývá dlouhá, proto je příjemné si uprostřed mrazů vyrazit za teplem. Načerpat pozitivní energii, vykoupat se v blankytně modrém Indickém oceánu, který má neuvěřitelných 32°C.
Dovolenou v Thajsku si je nejlepší naplánovat na jejich zimu. Teplota vzduchu je 30°C ve stínu a příjemných 20°C v noci. Od listopadu do března je pro Evropana pobyt nejsnesitelnější, v průběhu léta se teploměr totiž vyšplhá až k neuvěřitelným 40°C. V období dešťů pak od srpna do října bičují zemi lijáky a z nebe doslova padají proudy vody.

Yáak já pai...- Chtěl bych jet...
Cesta začíná naprosto prozaicky v Praze na thajském velvyslanectví vyřízením víza. Za 3 až 5 dní a poplatek 700 korun je vízum uděleno a cesta doslova nadosah. Letenky se v letošní sezóně dají pořídit za krásných 15.000 – 20.000 korun a pak už hurá do letadla. Po 10 až 12 hodinách vás vítá země plná usměvavých štíhlých lidí. Hned po přistání je potřeba přeřídit hodinky o 7 hodin dopředu, a rychle ze sebe sundat tu spoustu teplého oblečení. Taxík je příjemným a hlavně klimatizovaným dopravním prostředkem, který vás doveze do zamluveného hotelu. Pozor! Ceny jsou smluvní, to tedy znamená smlouvat, smlouvat, smlouvat.
Cesta veřejnou dopravou je pro novopečeného thajského turistu bloudivě riskantní. Ostatně jen letmý pohled na thajské písmo odradí od takového pokusu snad každého dobrodruha. Zajímavé a rozhodně pro našince velmi atraktivní je cestování tuk-tukem. Vozítko připomíná upravenou starou známou multikáru nebo větší motorku, je různých velikostí a nabízí svezení po městě či přímo na pláž.

Mii hawng mai?- Máte volný pokoj?
Ubytování i vnitrostátní letenky je lepší si zajistit po internetu, protože při nákupu na místě je vše dražší. First moment se v Thajsku rozhodně vyplatí. Ceny za nocleh jsou nižší než u nás a platí se za celý pokoj.
Během jedné cesty není v lidských silách projet celou zemi. Většina turistů při první návštěvě zavítá do hlavního města Bangkoku a navštíví některý z turistických resortů. Tady budou ve svém živlu především milovníci rušného nočního života, barů, klubů a nákupů. Užijí si historických památek a dokonalého mumraje osmimilionového Bangkoku. V turistickém resortu se zase dokonale nabaží bělostných pláží, klidného moře a úchvatných scenérií přírody.

Phuket a přilehlé ostrovy
Na jihu Thajska, tisíc kilometrů od hlavního města, leží jeho největší ostrov Phuket s vlastním letištěm a spoustou zajímavostí. Ostrov nabízí romanticky bílé pláže, útulné restaurace a tyrkysově modré moře. Nesmíte si nechat ujít svezení na pestrobarevně vyzdobených long tailech – dlouhých štíhlých lodích. Zkušení kapitáni v tričku a šortkách vás dovezou na blízké ostrůvky, které lákají pohostinností místních obyvatel. Stačí si jen vybrat tu nejlákavější pláž, přímo na ní vyzkoušet úžasnou thajskou masáž, užívat si krásného koupání nebo posezení v místních restauracích.

Ráán aahaan - restaurace
Thajci jídlo doslova milují a je pro ně každodenním malým obřadem. Malé, velké, luxusní i prosté restaurace se střechou nebo pod širým nebem mají pořád plno. Snídaně, oběd i večeře si jsou vlastně totéž, většinou je v nabídce rýže a maso, někdy s omáčkou, jindy bez. Pozor! Neznalý turista může narazit, na záludnou otázku číšníka: „Spice, spice?“ Odpověď si je potřeba dobře rozmyslet, směs chilli, česneku, kari, pepře a dalšího silně pálivého koření udělá své a po prvním soustu ještě poměrně dlouho lapáte po dechu!

Sábaai dii reu?- Jak se máte?
Na ulicích i na plážích potkáte spoustu maminek - turistek s úplně malinkými miminky. Vžité představy o „zcela jistém“ onemocnění malárií nebo se zažíváním klidně pusťte z hlavy! Tady vám hrozí maximálně pár píchanců od moskytů, které určitě hravě vydržíte. Ani doma přeci neřešíte každé komáří bodnutí.
Také romantická večerní procházka rozzářenými uličkami měst je naprosto bezpečná a na přeplněných podvečerních tržnicích, s nepřeberným množstvím „zaručeně značkového“ zboží se nemusíte bát ani zlodějů. V Thajsku se prostě skvěle nakupuje, za zlomek ceny tam pořídíte spousty dárků, hlavně kabelek, bot a krásného oblečení. Ceny jsou nízké a smlouvání při nákupu přímo povinné. Prodávající lákají k prohlídce svého zboží s nakažlivým úsměvem na rtech a hned se ptají, jak se máte a odkud jste. S lahodným čerstvě nakrájeným ananasem v ruce jim s plnou pusou odpovídáte. Poté se země ponoří do tmy, ulehne ke svému pravidelnému spánku, aby za pár hodin opět přivítala nový slunečný den.

Na co si dát pozor
Před cestou je vhodné poučit se o zdejších zvycích. V Thajsku je král s rodinou nedotknutelný, stejně jako Buddha. Na nikoho tady nezapůsobíte rozčilováním, agresivitou a křikem, zato s úsměvem zvládnete téměř všechno.

Praktické informce
Před odletem ze země je potřeba zaplatit odbavovací poplatek ve výši asi 500 báthů (cca 400 korun) za osobu.
Platnost pasu – pas musí platit ještě ½ roku po návratu z Thajska.
Směnáren je dostatek a mění eura i dolary, kurz je po všech přepočtech přibližně stejný.

Kateřina Procházková

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz