reklama

 
banan webhosting

Tutanchamon ve Vídni - osobně

Pokud uvažujete o návštěvě unikátní výstavy věnované světu faraonů – jež se koná ve Vídni – máme tu pro vás zajímavou zkušenost jedné návštěvnice, naší čtenářky. Nenechte si ujít její postřehy...
Po mnoha nezdarech a jedné návštěvě v bance jsem obdržela elektronickou kartu, kterou jsem mohla zaplatit lístek na výstavu. Pomocí on-line obchodu a česko-německého slovníku jsem se proklikala na složku „tisk lístku“ a po několika dnech marného zkoušení jsem konečně měla svou vstupenku.
Když jsme pak dorazili do Vídně, s údivem jsme zjistili, že výstava není v budově umělecko-historického muzea, ale v nedalekém Hofburgu. Na tuto skutečnost nás upozornil obří plakát s Tutanchamonovou posmrtnou maskou. Místo pro zakoupení nebo kontrolu lístků se nacházelo pod plachtou ve tvaru dvou pyramid. Lístek byl pořádku, z čehož jsem měla velkou radost. Na tom samém místě si mohl člověk půjčit „audio guide“, tedy audioprůvodce, za nemalý poplatek 5 eur, v angličtině.
Samotná výstava začala video projekcí, na které jsme viděli nejznámější egyptské památky z daleké historie a postupně jsme se dostávali do období, ve kterém Tutanchamon žil. Projekce byla doplněna podmanivou hudbou a komentář muže s velice charismatickým hlasem, což ještě umocňovalo už tak tajemnou atmosféru.
Poté jsme vstoupili do první výstavní místnosti. Věci zde se nalézající pocházely z období staré, střední i nové říše. Např. hlava Amenhotepa III, socha obětující královny Hatšepsut i sarkofág kočky prince Thutmoseho, prvorozeného syna Amenhotepa III a bratra Amenhotepa IV, známého pod jménem Achnaton. Achnaton je nejen znám svou uskutečněnou vizí o jediném pravém bohu Atonovi („zářící sluneční kotouč“), ale i novým uměleckým směrem. Tento směr potřel pravidlo zhotovovat sochy a reliéfy faraona a jeho rodiny jenom v podobě zamlada (i když tak dávno nevypadali). Poprvé byl faraon vyobrazen ve své skutečné podobě a reliéfy zachycovaly i pocity jako smutek. Sochy ve skutečné podobě pro něho tesal známý sochař Thutmose. Právě takovou sochu jsme našli na této výstavě.
Gigantická hlava, část sochy Achnatona, nás vítala už od vchodu do jedné z dalších místností. Bylo úžasné vidět jeho pravou podobu s protáhlým obličejem a velkýma ušima. Z amarnské doby, což je období ve kterém Achnaton vládl, se našla i velká část podlahy z faraonova paláce, část je zde vystavena. Postupně jsme procházeli jednotlivými místnostmi a přibližovali se částem věnovaným Tutanchamonovi. Ve spoře osvětlené místnosti na nás hleděla zlatá posmrtná maska faraona Psusennese I z Tanidy, krále z 21.dynastie. Je velice podobná té Tutanchamonově s tím rozdílem, že je jenom zlatá, bez dalších barev - kromě očí. Z neoficiálních zdrojů jsem se dozvěděla, že ta Tutanchamonova má zákaz opustit Egypt.
Tutanchamonova hrobka se skládá z 6 částí a i zde byly jednotlivé artefakty rozděleny do místností nálezu. Tyto místnosti byly obohaceny jejich autentickými fotografiemi (z místa nálezu). První a druhou místností jsou chodba se schodištěm, třetí je předsíň ze které zde byly vystaveny postel nebo malá židle. Čtvrtá je pohřební komora, sarkofág zde samozřejmě nebyl, ale bylo tu k vidění několik figurek bohů a nádob. Pokladnice je pátou, z té tu byly model lodi, vešebty, šperky nebo pektorály. Poslední místností je postranní komora. Velkou pozornost vyvolávala zmenšenina faraonova sarkofágu, která měla funkci ochrany jedné z jeho vnitřností v kanopách. V poslední místnosti výstavy nás zaujala větší část gigantické sochy samotného Tutanchamona. Dále nechyběly ani zlaté sandály z faraonovy mumie nebo vějíř, na kterém byly ještě malinké pozůstatky z původního peří.
Po vrácení audioprůvodce jsme navštívili obchod se suvenýry. Byla zde spousta předmětů - tužky, propisky, plakáty, magnety nebo i knížky, některé i v angličtině. Zajímavé byly i malinké kanopy s vrškem ve tvaru hlav bohů.
Výstava pro nás byla skutečným zážitkem a doporučuji ji všem, kteří se aspoň trochu zajímají o starověký Egypt.
Eva Tovačovská

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz