reklama

 
banan webhosting

Vše, co chcete vědět o očkování

Opět po několika měsících se vracíme k jednomu z témat, které si sice s dovolenou většinou spojujeme jen neradi, ale ve vlastním zájmu bychom jej neměli opominout. Zdravotní problémy na cestách se nevyhýbají nikomu - vhodná prevence však může jejich riziko výrazně snížit. Proto vám ve spolupráci s internetovým serverem Vakciny.net přinášíme odpovědi na řadu otázek čtenářů, které souvisejí s ochranou očkováním před cestou do ciziny. Nechybějí ani odkazy na další články věnované této problematice.
 

 
Na co se ptáte
 
(V první části naleznete obecné otázky, ve druhé pak otázky k vybraným zemím.)
 

 
Koupil jsem si vakcínu proti žloutence typu A i B (tj. 3 dávky) a praktická lékařka mi i přes mé upozornění aplikovala první i druhou dávku místo do deltového svalu do hýždě. Na třetí dávku si mám přijít v červnu. Je nezbytné, aby očkování bylo podáváno do deltového svalu? Pokud ano, jsem dostatečně chráněn proti oběma žloutenkám? T.B.
 
Je to trochu zvláštní, neboť pravdu máte Vy. Do hýžďového svalu se dnes obvykle většina vakcín podává jen v dětském věku z důvodu existence svalové hmoty v této oblasti. V dospělosti se tato oblast očkování nepoužívá, neboť hýžďové svaly neobsahují mnoho buněk imunitního systému.
 
Je však pravda, že se do této oblasti dlouhá léta očkovací látky podávaly. Pokud jde o to, zda jste nebo budete dostatečně chráněn, záleží také na Vašem věku, osoby starší zhruba 45 let mívají slabší imunitní odpověď a u mužů navíc bývá nižší o 2-5% vzhledem k ženám.
 
Přesto se nemusíte obávat, neboť účinnost tohoto očkování dosahuje zhruba 90% u dospělé populace. V případě, že byste chtěl znát kvalitu Vašeho očkování, může Vám Váš lékař provést sérologické vyšetření, které potvrdí stav po očkování.
 

 
Chtěla jsem se informovat za jak dlouho a kde je nutné se nechat přeočkovat proti tetanu. Byla jsem naposledy přeočkována v červenci roku 1992. J.P.
 
Další očkování proti tetanu (tzv. přeočkování) byste měla podstoupit v letech 2002-2007, protože podle nové vyhlášky se interval mezi přeočkováním prodloužil z původních 10 let až na 15 let. Je však pravda, že se můžete setkat s názorem, že jen po 10 letech je platné přeočkování. Postup by měl být v tomto případě dodržen podle nové vyhlášky, tj. max. 15 let - tj. v roce 2007.
 

 
Chtěla jsem se informovat o cenách vakcín (zajímají mě nejlevnější varianty) proti virové žloutence typu A, břišnímu tyfu a meningokokové meningitidě. Je nutné použití antimalarik při cestě do Indie (na přelomu srpna a září), jestliže se většinu doby budu pohybovat v nadmořských výškách nad 2000 m? L.S.
 
Ceny očkovacích látek se mohou od sebe lišit podle pracoviště, kde si ji necháte aplikovat. Ze zkušeností bývají nejdražší hygienické stanice, které se pravda na očkování specializují. Můžete si vakcíny koupit v lékárně a nechat si je aplikovat u svého praktického lékaře nebo u imunologa (ten obvykle za aplikaci vakcíny nevyžaduje žádné finance).
 
Orientační ceny najdete na našich stránkách (http://www.vakciny.net ).
 
Pokud jde o antimalarickou profylaxi myslím si, že podle Vašeho popisu by byla nadbytečná. Přesto by bylo vhodné se poradit s Vaším lékařem a nechat si předepsat přípravek s Mefloquinem, který byste mohla použít v případě potřeby (tj. při podezření z nákazy). Určitě ještě minimálně 6 měsíců po návratu z této cesty při změně Vašeho zdravotního stavu nezapomeňte lékaři sdělit o Vaší cestě do Indie, aby se případně předešlo zanedbání malárie.
 

 
Ráda bych věděla jak se liší jednotlivé vakcíny proti virové hepatitidě typu B, a která z nich je nejvhodnějsí pro partnera HBV positivniho jedince.
 
Pokud jde o výběr (či volbu) vakcíny proti virové hepatitidě typu B, je to jednoduché. Prakticky se k nám dováží pouze Engerix (ty ostatní jsou zde jen registrované, ale výroci je na náš trh nedodávají). Tato vakcína je velmi kvalitní a určitě ochrání i osobu žijící ve společné domácnosti s osobou HBV pozitivní.
 
I když je toto onemocnění vysoce infekční, pravděpodobnost přenosu z jedné osoby na druhou je malá, neboť se tento virus přenáší výhradně krví (ve výjimečných případech tělními tekutinami). Rizika ve společné domácnosti jsou: pohlavní styk nebo používání osobních věcí, kde existuje pravděpodobnost ulpění krve infikované osoby (např. zubní kartáček). Očkování může zvýšit bezpečnost takového vztahu.
 

 
Zajímalo by mě, zda mi můžou na hygienické stanici naočkovat vakcínu proti hepatitidě typu A a zároveň proti meningokokové meningitidě, která se vyskytuje v Latinskoamerických zemích. S.H.
 
Samozřejmě můžete se nechat očkovat oběma vakcínami dokonce i současně (to je v jeden den), protože imunitní odpovědi se vzájemně neovlivňují. Malé upozornění, ochrana po očkování se dostaví zhruba po 1 měsíci po očkování. Obě vakcíny jsou běžně k dispozici na hygienických stanicích.
 

 
Dobrý den, mám na Vás jeden dotaz ohledně očkování. Potřeboval bych se nechat očkovat během listopadu proti žluté zimnici. Jsem většinu času v Praze, koho bych tedy měl prosím kontaktovat? Uvítal bych předem i orientační cenu tohoto očkování. P.T.
 
Očkování proti žluté zimnici se provádí vakcínou STAMARIL, která stojí cca. 351,90- Kč + cena aplikace. K získání imunity vůči žluté zimnici stačí pouze 1 dávka. Očkování je však platné 10 dní po podání této vakcíny. K očkování obdržíte certifikát, že jste očkován, neboť podle Světové zdravotnické organizace jsou země, které před vstupem do země vyžadují tuto cetifikaci.
 
Očkovat se můžete nechat v techto centrech:
 
Klinika geografické medicíny, FN Královské Vinohrady
 
Očkovací středisko, KHS Středočeského kraje
 

 
Měla bych dotaz na vhodné očkování, které bych měla podstoupit před cestou do Iránu. Je i v tomto případě nezbytná žlutá zimnice, cholera a malárie?
 
Mám platná očkování proti tetanu, hepatitidě typu A, břišnímu tyfu a meningitidě. Na vzteklinu jsem prošla 3 očkování v září a říjnu 1999, další přeočkování jsem neabsolvovala. Je toto očkování ještě platné? Stačí k přeočkování pouze jedna dávka? I.B.
 
Vaše očkování proti tetanu, virové hepatitidě typu A a břišnímu tyfu jsou skutečně vhodné pro tuto cestu. Prosím zkontrolujte si Vaše očkování proti záškrtu (lze předpokládat, že jste ho v dětství podstoupila, takže je relativně vysoká pravděpodobnost, že jste vůči záškrtu chráněna, v případě pochybností, můžete se nechat očkovat tzv. dospělou vakcínou - alespoň 2 dávky).
 
Strach ze žluté zimnice nebo cholery zde nemusíte mít. Pokud jde o antimalarickou profylaxi, prověřte si, zda máte výlety zejména do jižních oblastí Iránu.
 
Vaše očkování proti vzteklině není podle standardních pravidel platné, ale je vysoká pravděpodobnost, že jste vůči vzteklině ještě chráněna, neboť platnost očkování se zkracuje nad rámec známé ochrany očkování (z důvodu jakési pojistky). Protože výskyt vztekliny je v Iránu známý, je toto očkování samozřejmě vhodné (snad také z důvodu jiné úrovně zdravotnických služeb a zdravotnické dostupnosti). Je tedy možné se nechat tzv. přeočkovat jedinou dávkou vakcíny.
 

 

 
Zajímalo by mně, která očkování jsou podle vašeho názoru bezpodmínečně nutná pro cestu do Malajsie a Singapuru. Cestu plánujeme na konec května, v Singapuru budeme ubytováni u známých v bytě, v Malajsii budeme cestovat autem a bydlet v hotelích střední kategorie. I.H.
 
Před cestou si zkontrolujte Vaše dosavadní očkování proti tetanu (platné očkování proti tetanu je to, které bylo provedeno před méně než 15 lety). V případě, že Vaše očkování proti tetanu je prošlé je vhodné si nechat podat alespoň 1 dávku této vakcíny (záleží však na délce případně prošlého očkování)
 
Dále se doporučuje očkování proti virové hepatitidě typu A (nejpozději 1 měsíc před cestou). Neumím odhadnout, zda existuje velké riziko této infekce ve Vašem případě. Pokud se nenecháte očkovat, doporučuji dodržovat správné hygienické návyky a vyvarovat se např. pití vody z neznámých zdrojů (možná raději volit balenou vodu apod.).
 
Z významných očkování sem patří i očkování proti japonské encefalitidě. Její výskyt v Malajsii: Penang, Perak, Selangor, Johore a Sarawak.
 
Pokud se rozhodnete pro toto očkování (je pouze doporučené, zejména pokud se budete vyskytovat v těchto lokalitách), je vhodné zahájit očkování nejpozději 1 měsíc před odjezdem, protože se podávají 3 dávky v 0., 7. a 14. dni (zrychlené schéma).
 
Antimalarická profylaxe pro Malajsii
 
- sezónnost: celoročně
 
- parazit: P.falciparum 65% jinak P.vivax
 
- epidemiologie:
 
- vysoké riziko: Sabah (Borneo), část území kolem Kota Kinabalu
 
- střední riziko: Sarawak (Borneo), příhrační oblasti s Kalimantan
 
- doporučená profylaxe:
 
- vysoké riziko: kombinace Chloroquinu a Proguanilu
 
- střední riziko: Mefloquin
 
- v případě nízkého rizika se postupuje stejně jako u předešlé oblasti
 

 
Konrétní komerční názvy uvedených přípravků Vám sdělí v očkovacím středisku nebo Váš ošetřující lékař.
 

 
Mám problém s kterým si nevím rady a proto se na Vás obracím. Koncem března chceme cestovat do Mexica s cestovkou na asi 14 denní poznávací zájezd. Zároveň plánujeme potomka.(takže mohu být těhotná už když tam poletíme, nebo těsně po návratu). V současné době se snažím o co nezdravější životosprávu atd.., aby bylo vše v pořádku, ale nevím jestli to cestování není nebezpečné z hlediska nějaké nákazy. Prosím Vás o radu, je to velké riziko absolvovat tento zájezd bez očkování? I.N.
 
Vzhledem k tomu, že podnikáte poznávací zájezd s cestovní kanceláří, lze předpokládat, že Vás doprovod této kanceláře bude vždy informovat o konkrétních okolnostech, kterým je třeba se vyvarovat. Proto si myslím, že se nemusíte ničeho obávat.
 
Z doporučeného očkování, které můžete ještě stihnout před odjezdem, tj. minimálně 2 týdny před odjezdem je očkování proti břišnímu tyfu. Má význam zejména pro ochranu proti obvykle nestandardním hygienickým podmínkám v těchto oblastech. Nejde o očkování nezbytně nutné, je na Vašem zvážení (nevím jak máte organizovanou stravu apod.)
 
Před cestou si ještě zkontrolujte stav očkování proti tetanu (zda případně byste měla být přeočkována po 15 letech od poslední dávky).
 
Pokud budete doržovat správné hygienické návyky a vyvarujete se podezřelým potravinám či tekutinám, myslím, že Vás žádné zvláštní riziko nečeká a určitě budete maminka se zdravým dítětem obohacená o zážitky z těchto pro nás exotických oblastí.
 

 
Ráda bych se zeptala na některé informace týkající se očkování do Kamerunu. V přehledu očkování uvádíte, že kromě žluté zimnice je povinná i cholera. Ovšem na KHS Brno mi řekli, že se nemám dát očkovat proti choleře vůbec, že to povinné není!!?? A že vakcinace má účinnost pouze 50%! Můj kolega z Kamerunu mi psal, že si myslí, že očkování proti choleře je povinné. Takže...?
 
Dále bych se chtěla zeptat, jaká antimalarika jsou pro tuto oblast doporučena. Jinak určite se chci nechat očkovat proti žluté zimnici a břišnímu tyfu a meningitidě a hepatitidě A.
 
1) očkování proti choleře
 
Toto očkování bylo do Kamerunu ještě počátkem 90. let povinné (tj. celosvětově uznávané). Později se ukázalo, že očkování maximálně zajistí 50% ochranu očkovaných osob, a tak WHO vyhlásila nepovinnost tohoto očkování. Přesto existují státy, které se k tomuto ustanovení nepřihlásily a mohou od přijíždějících cestovatelů vyžadovat certifikát o tomto očkování.
 
V současné době Kamerun (jako stát) nevyžaduje toto očkování, ale stává se, že místní správa toto nerespektuje a může Vás posléze donutit nechat se očkovat v místním ""hygienickém středisku"". Toto riziko existuje zejména tehdy, použijete-li jiný hraniční přechod než je mezinárodní letiště.
 
Očkováním proti choleře nic nezkazíte, a pokud Vás místní hygienická stanice nechce očkovat, pak se obraťte na jiné středisko (viz. naše stránky)
 
Nezbytnost očkování zvažte podle charakteru Vaší cesty.
 
2) Malárie a antimalarika
 
Sezónnost: celoroční
 
Parazit: P.falciparum > 85%
 
Epidemiologie: vysoké riziko po celé zemi
 
Léčivý přípravek: MEPHAQUIN s účinnou látkou MEFLOQUIN (nebo také Atovaquon/Proguanil)
 
3) další očkování
 
Překontrolujte si svůj očkovací stav proti tetanu, záškrtu a dětské obrně
 

 
Chceme se vydat na cestu do Laosu . Doporučujete nám naočkování proti Japoské encefalitidě. Budeme se nacházet většinou u vrchní části řeky Mekong a přítoku dalšich řek do ní se vlevajících,jelikož je naše cesta zaměřena na rybolov. P.J.
 
Očkování:
 
- žlutá zimnice (doporučené, ne povinné)
 
- překontrolovat stav očkování proti tetanu, záškrtu, dětské obrně
 
- další doporučené očkování - proti hepatitidě typu A a případně B, proti břišnímu tyfu a japonské encefalitidě (všechna tato očkování jsou vhodná pro vaši bezpečnost)
 
- možné je zvážit i očkování proti vzteklině, zejména budete-li se pohybovat v oblastech, kde zdravotnická služba je vzdálená
 

 
Profylaxe:
 
- profylaxe vůči malárii, existuje zde vysoké riziko nákazy malárií, celoročně, přenos z více než 85% komárem P.falciparum
 
- přípravky: Mefloquin nebo alternativně Atovaquon/Proguanil
 

 
Řadu dalších informací o očkování pro tuzemsko i zahraničí naleznete na webu http://www.vakciny.net . Doporučujeme rovněž věnovat pozornost připojeným odkazům na dříve publikované texty, mj. o rozšíření jednotlivých infekčních nemocí ve světě.
 
(připravil pen)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz