reklama

 
banan webhosting

Velká mazurská jezera

:Léto láká k vodě, to je známý fakt. Ale přiznejme si otevřeně, nepřijdou vám ty naše rybníčky trochu malé. Asi ano, ale co s tím? K moři řekne asi většina, ale co si dát radši něco sladkovodního? Stačí jen obrátit směr většiny českých cest a místo 1 000 kilometrů na jih si to namířit na sever . U severních hranic Polska na vás totiž čekají stovky čtverečních kilometrů vodních ploch. Neočekávejte však žádnou pohodovou rekraci s ležením na pláži, ale naopak dynamickou dovolenou plnou vodních sportů.
 
Neboť jsou to určitě vodní sporty, které sem každoročně lákají tisíce turistů ke strávení aktivní dovolené. Vždyť snad každý z našich severních sousedů zde byl alespoň jednou a určitě minimálně každý druhý má kapitánské zkoušky na jachtu (ovšem jen na vnitrozemskou plavbu). A je to právě jachting, který sem každoročně přivádí i desítky návštěvníků z ČR. V porovnání s našimi rybníčky zde totiž najdete více než 4 000 jezer vtěsnaných na opravdu minimálním prostoru. V tomto textu se však zaměříme jen na menší část, která je pro jachting nejvyužívanější ležící v okolí městečka Gižicko.
 
Výhodou jezer v této části je skutečnost, že jsou propojena pomocí uměle vybudovaných kanálů. Vzniká tak soustava 45 jezer propojených 12 kanály a 8 řekami, takže nemusíte jen bezcílně plachtit, ale zároveň poznávat nová místa. Mezi zdejšími jezery najdete také místní obry - jezero Šnardvy (rozloha 114 km2) a Mamry (rozloha 105 km2 - viz. tabulka). Samozřejmě není to pouze jachting ("žeglování" v polském žargónu), ale na své si zde přijdou i zastánci dalších vodních radovánek - jako je jízda na kánoji, surfing, ale také rybolov. Mazury lákají také zájemci o přírodu, protože region je bohatý jzejména na ptactvo, pro které zde existuje řada rezervací (známý je např. ostrov kormoránů). Dokonce ani v zimě jezerní ruch neumírá a pro zájemce je připravena možnost jízdy na "ledových" jachtách.
 
Pojďme se tedy nyní podívat na jednotlivá místa poněkud podrobněji.
 
Jezero Šňardvy (Sniardwy)
 
Protože sem vyrážíme za vodními sporty bude služné odsunout města až na konec seznamu a začít s místními vodními plochami. Logicky pak musíme začít jezerem Šňardvy, které je nejen největší v regionu,a le také v celém Polsku. Toto trojúhlníkovité jezere leží na jihu regionu a díky své rozloze 113.8 km2 umožňuje zážitek ne nepodobný plavbě na moři. Uprostřed jezera totiž nemusíte dohlédnou až ke břehu a tak se o své poloze musíte přesvědčit ochutnáním vody, která i přes svou rozlohu zůstváv samozřejmě sladká. Bohužel jezero není pro vodní sporty zrovna nejideálnější - je totiž velice rozmarné a vrtošivé. Ačkoliv tedy jezero vypadá klidně, vše se může v několika minutách radikálně změnit a tím jen potvrzuje asociaci s mořem. Pro jachtaře je také nevýhodou relativně vysoký počet mělčin.
 
Jezero je také kromě své velikosti, známé podle místní legendy, která vypráví o tom, že o svatojánské noci je na břeh vyvrhnut černý žulový kámen., který se rozpadne na malé kousky. Na tyto kousky se kdysi dávno postavila mladá dívka a kámen ji pohltit než se opět spojil a odvalil zpět do jezera. Tato dívka pak může být osvobozena pomocí kvetoucí červené květiny, kterou se dotknete kamenu. Získáte tak její srdce a lásku...
 
Jezero Mamry
 
Toto druhé největší jezero leží severně od Gižicka a skládá se vlastně s více malých jezírek vzájemně propojených. Právě díky tomu je jezero velice různorodé a patří zřejmě k jachtařsky nejzajímějším. Jezero je také bohaté na ostrovy, který je zde přes 30.
 
Mazurské kanály
 
:Ač se to zřejmě na první pohled nezdá to co dělá Mazury tak zajímavý jsou právě kanály, které z řady roztroušených jezer vytváří svébytný mikroregion. Na ideu propojit místní jezera pomocí umělých kanálů přišel poprvé již v roce 1379 zástupce někdejší německé vlády Winrich von Kniprode. Tento návrh si však musel na svou realizaci počkat více než 300 let. Teprve za vlády Fridricha II. došlo k realizaci těchto plánů, které měli ulehčit dopravu zboží po vodních cestách a umožnit tak ekonomický rozvoj. V letech 1765-1772 byla realizována první etapa výstavby, kdy vzniklo 5 nejdůležitějších kanálů. V dalších letech pak přibývali další kanály. V roce 1911 pak byla zahájena stavba nejdelšího z nich - mazurského kanálu, který má délku 51,3 km a propojil jezera s řekou Pregel. Samozřejmě s postupem doby význam vodních cest upadal a dnes jsou ceněny hlavně pro vodní sporty. Přesto ještě za druhé světové války byli Mazury málem využity i vojensky. Třetí říše totiž uvažovala o možnosti opravovat zde (v klidu od možných náletů) vojenské lodě.
 
Gižicko
 
:Dosti ale již bylo vody. Vraťme se zpět na pevninu, konkrétně do centra Mazur do městečka Gižicko, ležící na rozhraní jezer Niegocin a Kisajno. Základy města položili v roce 1340 křižáci, kteří zde vybudovali pevnost proti litevským nájezdům. Hrad byl nazván Loetzen, což je také německý název pro město.V XV. století pak začal rozvoj města, který trvá až do dneška. Město má v dnešní době kolem 28 000 obyvatel, ale v letní sezóně počet obyvatel výrazně roste. Mezi pamětihodnosti města patří ruční otočný most přes Luczanski kanál (postaven ve druhé polovině 19. století, jeden ze dvou svého druhu v Evropě) a pevnost Boyen. Ta byla postavena v první polovině 19. století a kromě muzea historie nabízí i možnost nahlédnout na zbytky pevnostní architektury na dlouhé procházce po hradbách.
 
Mikolajky
 
Jedno z dalších míst kam se stojí za to podívat. Malinké městečko s necelými 4 tisíci obyvatel leží na jihu u stejnojmenného jezera. Patří mezi známá letovisko a je cílem pro výpravy na jezero Šňardvy a nebo na jezero Luknajno, kde je největší rezervace divokých labutí v Evropě (každoročně zde hnízdí téměř 2 000 krasavců a krasavic).
 

 
Jak vidíte Mazury mají opravdu co nabídnout, tak na co čekáte, vítr už duje, stačí jen vytáhnout plachtu a užívat si poryvů v plachtách.
 

 
Informace o vybraných jezerech
 

 

 
Jméno
 
Velikost (km2)
 
Hloubka (m)
 

 

 
Šňardvy
 
113,8
 
23,4
 

 

 
Mamry
 
104,5
 
43,8
 

 

 
Niegocin
 
26,4
 
39,7
 

 

 
Roš
 
18,9
 
31,8
 

 

 
Talty a Rynskie
 
18,4
 
50,8
 

 

 

 

 
(als)
 
Foto: Johana Vlčková

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz