reklama

 
banan webhosting

Zůstaňte na cestách zdraví

K rizikům spojeným s cestováním bezesporu patří i ta spojená s nejrůznějšími chorobami. Některé člověku pouze znepříjemní život, jiné mohou mít i závažné následky - včetně smrti. Proto se opět po více než roce vracíme k tématu zdraví na cestách - kromě informací o nejdůležitějších zdravotních rizicích přinášíme rovněž odkazy na nejlepší české i zahraniční zdroje informací a to včetně map výskytu nejvýznamnějších nakažlivých chorob.
 
Jednou z nejzávažnějších tropických chorob je bezesporu malárie. Každý rok se jí na světě nakazí na 300 milionů lidí, z nichž více než jeden milion zemře. Onemocnění se přenáší komářím bodnutím, inkubační doba se pohybuje v rozmezí 1 - 4 týdny (výjimečně byly zaznamenány případy až 12 měsíců). U postiženého se projevuje horečkou, která zpravidla trvá několik hodin a pravidelně se vrací. Přitom mohou být poškozeny vnitřní orgány.
 
Zvláště nebezpečná je takzvaná tropická malárie, která může končit smrtí. Přímo v místě výskytu je vhodné se chránit před komářím bodnutím. Ochranou jsou takzvaná antimalarika.
 
Především v jihovýchodní Asii se přitom již lze setkat s formami malárie, které jsou rezistentní vůči běžně používaným lékům. Situace se stále vyvíjí - a pokud vás zajímá aktuální stav, doporučujeme stránky Amerického národního centra pro infekční nemoci http://www.cdc.gov/travel , které se věnují mimo jiné prevenci malárie. Na australských stránkách http://www.rph.wa.gov.au pak najdete informace o různých alternativních lécích na tuto chorobu.
 

 
Žloutenky
 
K dalším chorobám, proti kterým je třeba se chránit při cestách do řady exotičtějších zemí, patří Hepatitida A a B. Hepatitida A se přenáší hlavně vodou a potravinami, inkubační doba se pohybuje v rozmezí 15 dnů až 2 měsíců. U postiženého se projevuje žloutenkou, tmavou močí a světlou stolicí. Jako prevence se doporučuje důsledná osobní hygiena a opatrná volba stravy. Lze se nechat očkovat, látka se podává ve dvou injekcích po 6 - 12 měsících (chrání 10 let, celková cena cca 2 800 Kč). Ochrana nastupuje 15 dní po aplikaci první injekce. Pro krátkodobou ochranu (cca 2 měsíce) lze volit aplikaci imunoglobulinu.
 
Hepatitida B se přenáší tělesnými tekutinami, např. při použití nesterilních jehel inkečních stříkaček nebo při sexuálním styku. Inkubační doba se pohybuje v rozmezí 2 měsíců až půl roku. U postiženého se projevuje žloutenkou, tmavou močí a světlou stolicí. Postižený se může stát dlouhodobým nosičem nákazy.
 

 
Další informace
 
Mapy výskytu exotických nemocí i řadu dalších informací o nich naleznete v našem dřívějším textu na stránce http://www.bedekr.cz/texty/66.html .
 
Na stránce http://www.mzcr.cz/index.php3?kat=88 naleznete informace o mezinárodních smlouvách o poskytování zdravotní péče při cestách českých občanů do ciziny. Právě zde se můžete dozvědět, kde nebudete muset platit za ošetření (případně za připojištění).
 
Z českých stránek se zdraví na cestách věnují mimo jiné např. servery http://www.doktorka.cz, http://www.zdrava-rodina.cz nebo http://www.domuvezdravi.cz .
 
Podrobné informace o dalších zdravotních rizicích na cestách podáváme také v dalších souvisejících textech (viz konec textu).
 
(pen)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz