reklama

 
banan webhosting

Salt Lake City - nejen město sportu

K americkému Salt Lake City se v těchto dnech díky zimním olympijským hrám upírají pohledy milionů lidí na celém světě. Město je však známo i tím, že se jedná o centrum mormonské víry - a na jeho slavném Chrámovém náměstí proto najdete známý mormonský chrám. Vaší pozornosti zde patrně neujde ani dřevěný srub z dob prvních osadníků, knihovna s rozsáhlou sbírkou údajů o rodokmenech nebo svatostánek, jenž je domovem známého mormonského pěveckého sboru. V následujícím textu se společně projdeme tímto zajímavým městem. Současně vám nabídneme také několik zajímavých odkazů na české i zahraniční internetové stránky věnované hrám i vlastnímu městu.
 
Než v myšlenkách sejdeme do vlastního centra města, zmiňme alespoň krátce jeho okolí. Právě díky němu - a hlavně díky středisku zimních sportů nad městem - se o Salt Lake City nyní tolik mluví. Tato oblast ovšem nenabízí pouze sportovní vyžití: V dosahu jednodenní jízdy autem je také 15 národních parků a dalších zajímavostí.
 

 
Prohlídka města
 
Skutečným centrem města je Temple Square, tedy Chrámové náměstí, kde se nachází několik známých staveb. Vy ale patrně začnete prohlídku v jednom ze dvou místních turistických center - v severním, nebo v jižním. K dispozici je tu řada tištěných materiálů i ochotní asistenti. Otevřeno mají každý den od 8 do 17 hodin, o víkendech od 9 do 17 hodin.
 
Pak vám zvědavost už jistě nedá a zamíříte přímo k největší zdejší atrakci, k Salt-Lakeskému mormonskému chrámu, z něhož se k nebi vzpíná šest věží. Říká se, že čtyři dny poté, co Brigham Young, zakladatel mormonské víry, přišel do míst, kde nyní stojí Salt Lake City, rozhodl o místě, kde bude chrám stát. Šestého dubna 1853 položil jeho základní kámen a tím začala dlouhá, nijak jednoduchá stavba. Materiál (granit) byl dovážen z 20 mil vzdáleného Little Cottonwood Canyonu a jednomu vozu trvala cesta 4 dny. Nakonec byla stavba úspěšně dokončena 40 let po svém zahájení - v roce 1893.
 
Na stejném náměstí, kde stojí chrám, nepřehlédnete ani kopuli svatostánku, jenž je domovem proslulého Mormonského sboru. Ve vedlejší Sněmovní hale se zpravidla každý víkend konají koncerty (vstupné je zdarma). Pokud jste skutečnými fanoušky zpěvu, můžete se zúčastnit každý čtvrtek od 20 hodin veřejné zkoušky sboru.
 
V tomto okamžiku jistě stojí za poznámku, že zmínky o mormonech nejsou nijak náhodné. Salt Lake City je centrem mormonské víry a k té se hlásí jak většina obyvatel města, tak i mnozí další obyvatelé amerického státu Utah.
 
Známou atrakcí stojící na Temple Square je rovněž srub z doby osídlování této oblasti a Knihovna rodinné historie, která obsahuje nejucelenější sbírku genealogických informací na světě. Jinými slovy: Právě zde se můžete dopídit, kam až sahá váš rodokmen. Vstupné je zdarma.
 

 
Nejen Chrámové náměstí
 
Salt Lake City, to ovšem není jen Temple Square. Pozornost přitahuje i Konvenční centrum s okolím zarostlým zelení a vybaveným různými ""ozdobami"" v podobě fontán, vodopádků apod., Centrum umění s řadou výstav nebo LDS Church Office Building - nejvyšší budova ve městě s vyhlídkovými terasami - naproti ní se rozkládá historický areál Brighama Younga. Ve městě najdete i The Lion House (bývalý dům rodiny Brighama Younga) nebo Hansenovo planetárium, kde se denně konají představení o hvězdách, laserové show, koncerty... A nechybí ani unikátní ""planetární"" obchůdek.
 
Pokud byste měli na prohlídku města více času (několik dní), pak si podle zájmu můžete vybrat ještě z řady dalších zajímavostí: Za zmínku rozhodně stojí muzeum věnované historii osídlení této části Ameriky, Utah State Capitol, Council Hall, Utažská universita, Museum of Natural History, zoologická zahrada nebo Museum krásných umění.
 

 
Na samý závěr uveďme ještě vybrané internetové odkazy:
 
* Stránky věnované zimním olympijským hrám v Salt Lake City v českém jazyce naleznete na adrese: http://www.zoh.cz/
 
* Mapa centra Salt Lake City, kde si můžete kliknout na jednotlivé památky a dozvědět se o nich další informace (v angličtině), se nachází na: http://www.lds.org/placestovisit/region/0,10749,1779-1-1-1,00.html
 
* Stránky věnované přímo olympiádě, které nabízejí mimo jiné přehled všech akcí, prodej vstupenek i suvenýrů a samozřejmě také řadu dalších užitečných informací (včetně např. 360stupňových pohledů na sportoviště) uvidíte na: http://www.saltlake2002.com/
 
* A ještě aktuální počasí v Salt Lake City a předpověď na nejbližší dny (kterou, mimochodem, samozřejmě naleznete i přímo na Bedekru u USA): http://www.wunderground.com/US/UT/Salt_Lake_City.html
 
(pen)

 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz