reklama

 
banan webhosting

Svatý Vincent - co možná nevíte

Ostrov Svatý Vincent ležící v Karibském moři měl od roku 1969 statut přidruženého státu Velké Británie. 27. října 1979 se stal nezávislou monarchií v rámci Britského společenství. Stát se skládá z ostrova Svatý Vincent a z několika ostrovů souostroví Grenadiny.
 
Ostrov objevil Kryštof Kolumbus r. 1497. Pokusy Angličanů, Francouzů a Holanďanů o osídlení dlouho ztroskotávaly na odporu domorodého obyvatelstva. Až r. 1763 se na ostrově usadili Angličané, ostrov jim byl přidělen na základě versailleské smlouvy z r. 1783. R. 1795 povstali domorodci za podpory Francie proti britské nadvládě. Povstání bylo potlačeno a vzbouřenci byli deportování na Bahijské ostrovy u pobřeží Hondurasu.
 
Roku 1817 byli vysídleni další obyvatelé na ostrov Roatán. Od r. 1846 se zde usazovali portugalští a od r. 1861 i indičtí zemědělští dělníci. Emancipace černých otroků r. 1834 způsobila hospodářské potíže - chyběly pracovní síly. Na ostrově Svatý Vincent převládá hospodaření na plantážích. Od r. 1984 vládne Nová demokratická strana, předsedou vlády je James Mitchell. Země je závislá na Velké Británii a USA.
 
Michal Sláma

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz