reklama

 
banan webhosting

Z historie Šalamounových ostrovů

Šalamounovy ostrovy získaly nezávislost 7. července 1978 jako konstituční monarchie v rámci Britského společenství. Od r. 1976 mají vnitřní samosprávu a ústavu, která klade velký důraz na tradiční právní normy a zvyky. Souostroví objevil r. 1568 španělský mořeplavec Alavaro de Mendana de Neira.
 
Ten se na průzkumnou plavbu vydal z Peru. Ostrovy považoval za bájnou zemi Ophir krále Šalomouna. Evropané je začali osídlovat až po znovuobjevení r. 1767. V 19. stol. ostrovy navštěvovali obchodníci a misionáři, kteří odvlekli množství domorodců jako lacinou pracovní sílu.
 
V roce 1885 prohlásila německá říše severní ostrovy za svůj protektorát, r. 1893 udělala totéž Velká Británie s ostrovy jižními. R. 1900 získala všechny ostrovy kromě ostrova Bougainville Velká Británie. Německé ostrovy byly přiděleny po první světové válce pod australskou správu jako mandátní území Britského společenství. R. 1942 obsadili ostrovy Japonci, po čtrnáctiměsíčních těžkých bojích je dobyla americká vojska. Po druhé světové válce na většině ostrovů vládly místní volené rady.
 
V roce 1970 vstoupila v platnost nová ústava a byla schválena Zákonodárná rada, výkonnou moc zastává vládní rada. V letech 1981 až 1985 byla u moci Strana lidového spojenectví, v letech 1985-1989 koalice Sjednocená strana Šalomounových ostrovů a od r. 1989 je u vlády koalice v čele se Stranou lidového spojenectví. Předsedou vlády je Solomon Mamaloni, který prosazuje přeměnu celého Tichomoří v bezatomové pásmo a snaží se vytvořit předpoklady pro rozvoj průmyslu.
 
Michal Sláma

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz