reklama

 
banan webhosting

Dávní chytří předkové člověka

Lidé, kteří žili před více než 75 tisíci lety na africkém kontinentu, byli patrně daleko vyspělejší, než jejich tehdejší evropští kolegové. To alespoň napovídají složité vzory, vytesané do dvou kamenů v jedné jihoafrické jeskyni, které podle všeho pocházejí z doby před přibližně 77 tisíci lety.
 
Tato umělecká díla tedy vznikla více než 30 tisíc let před tím, než první známé kresby v evropských jeskyních. Až dosud se přitom mělo za to, že první umělecká díla tohoto druhu vznikla právě v Evropě a to nejdříve před 40 tisíci lety.
 
Kresby v Africe byly tvořena prostřednictvím kamenných rýpadel - nejdříve byl zploštěn povrch kamenů a poté do něj kdosi vyryl složité geometrické vzory. Vznik těchto děl je dáván do souvislosti s vyspíváním mozku našich předků, za jehož další projevy bývají označovány tvorba nástrojů z kostí a složitější organizace činností, jako např. lov kořisti.
 
První předchůdci moderního člověka se podle současných názorů objevili v jižní Africe před 150 tisíci lety, výše zmíněné nálezy pak dokazují, že jeho chování lze označit za ""inteligentní"" nejpozději od hranice před 70 tisíci lety. Někteří vědci se však nechávají slyšet, že na takové závěry je brzy - a čekají na další podobné nálezy.
 
(pen, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz