reklama

 
banan webhosting

Bezpečná exotika v Tunisku

:Tunis je ideální místo pro lidi, kteří touží po bezpečné exotice. Pokud vás události posledních týdnů neodradily, je to možnost, jak se lehce přiblížit k nijak neortodoxnímu Islámu.
 
Když jsem nasedala v Praze do letadla společnosti Tunis air překvapilo mě, jak jsou Tunisané jiní. Počáteční nejistoty se však velmi rychle rozplynuly a když jsem se za 14 dní vrátila, pociťovala jsem mírné abstinenční příznaky po jejich snědých, usměvavých tvářích s neobyčejnou hloubkou pohledu.
 
Tunisané jsou lidi mnoha podob. Jsou velice přátelští, avšak pokud žena vyrazí sama do ulic, musí se připravit na to, že jí budou oslovovat v intervalu asi tak půl minuty, ne nijak agresivně, ale je nutno se nad to poněkud povznést, jinak to totiž docela otravuje. Po nějaké době jsem zjistila, že místo ledové ignorace je lepší prohodit s nimi pár přátelských slov a pak je odkázat do patřičných mezí.
 
Nejhorší jsou však Tunisané coby prodávající obchodníci, strašně je totiž baví smlouvat a nabízet své zboží. Zásadně se neptejte na cenu u zboží, které nechcete koupit, ztratíte tím zbytečně čtvrt hodiny. Chcete-li nakoupit levně přistupte na jejich hru, cenu lze srazit tak 2-5 krát. Nebojte se jít se svými cenovými návrhy hodně pod cenu, za kterou jste ochotni věc koupit, ať máte prostor pro smlouvání. Určitě nemluvte německy, to byste platili na tržištích mnohem víc. Vyplatí se mluvit little english, nebo francouzsky, což je druhý nejběžnější jazyk po arabštině, který můžete v Tunisu slyšet. Tunisané mají ohromný talent na jazyky, je docela příjemné a roztomilé když zjistí, že jste z Čech a spustí na vás něco ve smyslu "Čech, kamarád, kamarád, jó jó Praha". Někteří obchodníci jsou ale skutečně neodbytní. Zjistila jsem, že se vyplatí využít moment překvapení a začít se chovat ještě šíleněji než on. A tak když jednou do mě asi pět minut hučel jeden obchodník na pláži s ošklivými plyšovými velbloudy a já na něj začala štěkat, lekl se, skoro utekl a já měla na chvilku klid. Pokud jste ze smlouvání již skutečně unavení, je možno nakoupit ve státních obchodech (např. ve většině hotelích), ceny jsou pevné, i když trochu vyšší.
 
:Sever Tunisu je relativně velmi komerční, toužíte-li zažít něco trochu jiného než jenom všudypřítomné pozlátko pro turisty, určitě se vyplatí vyrazit na jih, na Saharu. Tento výlet nabízí většina cestovních kanceláří v rozsahu 2-3 dnů a i přesto, že jeho cena není nejnižší, je to nezapomenutelný zážitek. Pro mě Sahara představuje 85 % vzpomínek na Tunis (více o výletu do pouště v zítřejším článku)
 
Zajímavou část zbylých 15 procent pak představuje tuniská kuchyně, která padne do oka milovníkům zdravého jídla. Maso je zde vzácné a jako jediné je v hotelu se švédskými stoly servírováno personálem. Podle masožravců ho prý není mnoho. Národní jídlo je tzv. kus kus, což je velmi chutná pšeničná krupice. Další tradiční specialitou je tzv. breek, smažená placka se slanou náplní uvnitř, i když ta se už do zdravé kuchyně asi nedá řadit. Příjemné je velké množství zeleniny (vařené i syrové) a ryb. Snídaně je ve většině hotelů relativně bohatá a dostatečná.
 
Tunis ve vás zůstává, po několika měsících je to jako sen z pohádek tisíce a jedné noci. Před nástupem do letadla ještě hladím svými chodidly zem, přece jenom je to Afrika.
 

 
Jana Prošková

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz