reklama

 
banan webhosting

Nejorganizovanější díra na světě - Grand Canyon

:"Velký kaňon" je totiž ve vrcholné sezóně místem, kam proudí tisíce turistů čekajících na východ (případně západ) slunce, na vláčky, které je vezmou na výlet a nebo pojídají nějaké to drobné občerstvení po vysilující procházce z parkoviště (celkem je jich za rok 5 miliónů). To si asi první Evropané, kteří vystoupili na South Rim kolem roku 1540 nepředstavovali ani v těch nejdivočejších snech. Tou dobou jistě zvítězila bázeň při pohledu do této hloubky, nehledě na to, že muži z výpravy Francisca Vasqueze de Coronada toužili po bájných 7 městech Ciboly a i přes přírodní nádheru, kterou spatřili mysleli určitě na něco úplně jiného.
 
:Poté se na dlouhých 250 let místo stalo doménou traperů a další dobrodruhů až do roku 1869, kdy John Wesley Powell vedl expedici 9 mužů, kteří za necelých 100 dní prozkoumali téměř 1 000 mil toku řeky Colorado. Také Powell byl první, který dal tomu místu nepříliš poetické zato přesné jméno - Grand Canyon. Poté co po své druhé výpravě vydává roku 1875 ilustrovaný průvodce začíná se toto údolí stávat cílem řady návštěvníků.
 
Nedlouho poté se začíná pracovat i na ochraně tohoto jedinečného skvostu - roku 1908 se stává národním monumentem a roku 1919 vzniká Grand Canyon National Park.
 
Trochu statistiky
 
:Celková délka: 277 mil (446 km)
 
Šířka: od 5 mil (8 km) do 18 mil (29 km)
 
Hloubka (v místě přístupu u vesnic): 5 000 stop (1 524 m) u South Rimu a 6 000 stop (1 524 m) u North Rimu
 
Díky své hloubce zde najdete nejen zajímavosti pro geology, ale zejména pro přírodovědce, kteří zde mohou na velmi malém úseku najít přes 2 000 různých rostlin a živočichů.
 

 
Co říci na závěr, ačkoliv se jedná o nejnavštěvovanější park v USA neměli byste jej ani vy ze svého itineráře vynechat a pokud máte více času a také sil pak rozhodně potrapte své nohy a udělejte si dvoudenní výlet na dno kaňonu.
 

 
Zajímavé odkazy
 
http://www.nps.gov/grca/ - oficiální stránky parku
 
http://www.kaibab.org/ - Grand Canyon explorer (včetně PDA verze)
 
http://www.grandcanyon.org/ - další informace přímo od zdroje
 
http://www.grandcanyonlodges.com/ - možnosti ubytování
 
http://www.thecanyon.com/ - základní informace
 

 
(als)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz