reklama

 
banan webhosting

Trinidad a Tobago: Co možná nevíte

Stát Trinidad a Tobago se rozprostírá na hlavních ostrovech Trinidad a Tobago a na dalších ostrovech u severního pobřeží Jižní Ameriky. Do roku 1976 byl britskou kolonií a je podle ústavy z r. 1976 prezidentskou republikou v rámci Britského společenství.
 
Ostrovy Trinidad a Tobago objevil v r. 1498 na své třetí americké cestě Kryštof Kolumbus. V r. 1532 si je přivlastnilo Španělsko. V r. 1763 připadlo Tobago Velké Británii a v r. 1797 si Britové podmanili i Trinidad.
 
Ostrovy se začaly hospodářsky vzmáhat za vlády Velké Británie. Rozvinula se především výroba cukru. V r. 1866 byla objevena ropa (dnes hlavní průmyslové odvětví). Po zrušení otroctví v r. 1834 dováželi na ostrovy námezdní síly, především Indy (dnes tvoří 40% obyvatel).
 
V r. 1888 byly Trinidad a Tobago sloučeny do jedné korunní kolonie, v r. 1941 si na Trinidadu USA pronajaly na 99 let letecké a námořní základny. V r. 1958 se spojila většina západoindických kolonií Velké Británie - mezi nimi i Trinidad a Tobago, Barbados, Jamajka, Návětrné a Závětrné ostrovy - do Západoindické konfederace. Po jejím rozpadu se Trinidad a Tobago staly nezávislou monarchií v rámci Britského společenství. Prvním ministerským předsedou se stal Eric E. Williams.
 
Na jihu Trinidadu se za pomoci britských, holandských a amerických ropných firem vybudovaly rafinérie, které zpracovávaly především ropu z Venezuely. Obchod se západní Evropou se v roce 1963 rozšířil. V r. 1967 vstoupil Trinidad a Tobago do Organizace amerických států.
 
V r. 1970 skončilo neúspěšně povstání tzv. černých panterů, ke kterým se přidala i část národní gardy. Ve volbách v r. 1971 zvítězila strana People´s National Movement (PNM) v čele s ministerským předsedou Williamsem. V r. 1976 se Trinidad a Tobago staly republikou v rámci Britského společenství. Prezidentem byl zvolen Ellis E. I. Clarke, ministerským předsedou a ministrem zahraničí se stal Eric E. Williams.
 
Tobago získalo v roce 1978 vnitřní samosprávu. Po smrti populárního Williamse v r. 1981 převzal vládu George Chambers, potvrzený i volbami z r. 1981. Vztahy k Jamajce a Barbadosu, které byly už od začátku karibské hospodářské války na jaře 1983 i tak napjaté, se výrazně zhoršily po americké invazi na Grenadu, kterou Trinidad a Tobago ostře odsoudily.
 
V červnu 1990 se skupina muslimů pokusila o státní převrat, při kterém zahynulo 30 lidí. Pokus byl potlačen. V prosinci 1991 se konaly parlamentní volby. Zvítězila opět vládnoucí strana Lidové národní hnutí (PNM).
 
Michal Sláma

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz