reklama

 
banan webhosting

Tasmánie VI: Maria Island

: Tasmánie je ostrovní stát a jakoby to nestačilo, je navíc obklopena spoustou malých ostrovů a ostrůvků. Jeden z těch ležících u východního pobřeží Tasmánie vám dnes představíme. Jmenuje se Maria Island a dostanete se na něj lodí z městečka Orford.
 
Ostrov byl v minulosti několikrát osídlen a zase opuštěn. Dnes je opuštěn a celé jeho území je národním parkem; nesmí tam tudíž žádné motorové vozidlo. Zbytky osídlení jsou dnes již jen jakýmsi skanzenem, kde je možné dozvědět se o historii ostrova, prohlédnout si dobové fotografie a představit si práci v místní cementárně, jejíž pozůstatky tu ještě najdete. Jako řada zdejších ostrovů i Maria Island sloužil v době prvního osídlení Angličany jako vězení (od roku 1825). Utéct z tohoto vězení bylo však příliš snadné, a tak bylo v roce 1832 zrušeno ""ve prospěch"" mnohem známějšího vězení Port Arthur.
 
Ideální je vypravit se na ostrov hned ráno v devět hodin, jako jsme to udělali my. Pokud totiž nechcete na ostrově nocovat, což je možné v místním kempu, musíte stihnout poslední zpáteční trajekt ve čtyři hodiny odpoledne. Takže vybaveni svačinou na celý den (na ostrově jídlo nekoupíte) a informacemi vyčtenými z prospektu během půlhodinové plavby jsme se octli na Maria Island.
 
Nutno podotknout, že tasmánské počasí nás už dostatečně vyškolilo a byli jsme oblečení v tom nejteplejším, co jsme s sebou měli. Postupně jsme ale odkládali jednu vrstvu za druhou, protože byl nádherný teplý a slunečný den.
 
Hned nedaleko přístaviště nás přivítaly první obyvatelky ostrova - husice kuří. Byly legrační se svými svítivě zelenými zobáky a rudýma nohama. Když jsme se na ně dost vynadívali, vydali jsme se k Fossils Cliffs, tedy ke zkamenělinovým útesům.
 
: Ve skalách jsme zde viděli opravdu spoustu zkamenělých mořských živočichů, hlavně různých škeblí a mušlí. My jsme se ale těšili hlavně na ta zvířátka živá. A dočkali jsme se, splnilo se nám naše přání. Po čtyřech měsících v Austrálii jsme konečně na vlastní oči spatřili živého klokana. A ne jednoho! Viděli jsme hodně klokanů - velké, malé, skákající i flegmaticky ležící v trávě.
 
Jak asi víte, klokani jsou býložravci, a tak je nejčastěji vidíte, jak se pasou na trávě. O tom, že jich tu žije opravdu hodně, svědčí i to množství bobků - jsou všude. Klokani i ostatní zvířata si na Maria Island mohou žít celkem spokojeně. Nehrozí jim tu přejetí autem, což je jev jinak na silnicích velmi častý. Díky izolaci ostrova zde žijí živočišné druhy, které jsou jinde už vzácné. Patří mezi ně i již zmíněné husice kuří (Cape Barren geese) a také divoká slepice (Tasmanian native hen).
 
Jednou ze zajímavostí ostrova, kterou jsme si nenechali ujít, jsou Painted Cliffs, tedy malované útesy. Příroda si tu opravdu vyhrála - pískovec, oxidy železa, voda a čas vytvořily toto umělecké dílo, na které byste se vydrželi dívat hodiny, kdyby vám ovšem stoupající příliv nezačal smáčet kotníky.
 
Když jsme se vraceli do přístavu, abychom stihli naši zpáteční loď, zastavili jsme se v už zmíněném skanzenu a poučili jsme se o historii ostrova a jeho významných obyvatelích a jednotlivých érách osídlení.
 
A jak jsme tak listovali albem fotografií, našli jsme tam jednu z nedávné doby, na které byla celkem početná skupina lidí. Někomu se podařilo uspořádat sraz bývalých obyvatel Maria Island. Plni zážitků ze dne prožitého na ""rajském"" ostrově jsme si položili jednu otázku: Proč odtud všichni ti lidé vlastně odešli?
 
Jolana a Libor Křížovi (soutěžní příspěvek, f600)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz