reklama

 
banan webhosting

Brána ke zlatému pokladu

: Mnozí o něm říkají, že je to nejkrásnější americké město. Prý proto, jak málo je americké. O čem že je řeč? O San Franciscu, o městě, které všichni znají, ač to možná nevědí - když už ne z vlastní zkušenosti, tak alespoň z řady filmů, které se tu natáčely. A jména jako Alcatraz nebo Golden Gate bridge jsou světoznámá.
 
"Klasickou Ameriku" představuje část města nazývaná Financial District; zde se nachází spousta betonu a oceli, prostě mrakodrapy. Ani Market Street, kam se možná vydáte nakoupit dárky svým přátelům, ve vás asi ještě nevyvolá pocit něčeho výjimečného. Tomu se však nejspíš neubráníte, pokud odoláte pokušení výloh a zamíříte na Nob Hill, který má na svědomí skutečnost, že je Frisco tím, čím je.
 

 
Šlapeme do kopce
 
Ihned se ocitnete v síti strmých ulic, které vám připadají důvěrně známé. Je to proto, že si američtí filmaři San Francisco s oblibou vybírají ke svým (nejen) automobilovým honičkám. Jak často se záběry z tohoto města objevují v nejrůznějších filmech si ještě silněji uvědomíte po návratu domů - a neubráníte se vzpomínkám.
 
Cestou vzhůru jistě nepřehlédnete Čínskou čtvrť (China Town), která je jakýmsi srdcem města. Jste-li z jiných americkým měst zvyklí na pár nepříliš rušných uliček, kam se člověku snad ani nechce vcházet, pak budete Čínskou čtvrtí v San Franciscu příjemně překvapeni -- je tu totiž v každou denní dobu spousta lidí všech ras a společenských skupin, kteří se zde procházejí, nakupují nebo třeba obědvají v jedné z příjemných a relativně levných (čínských) restaurací (pokud si nevyberete zrovna to nejdražší jídlo, pak se tu do 10 dolarů najíte zcela jistě).
 
China Town má ovšem i své minusy. Narazíte tu totiž také na nejvíce nezaměstnaných, kteří vám budou často vnucovat své rady, obzvláště vytáhnete-li na ulici z kapsy mapu. Nenecháte-li si poradit, budou se tvářit uraženě. Pokud si poradit necháte, budou od vás očekávat nějaký ten drobák. Nebo alespoň to, že si od nich koupíte speciální "noviny pro nezaměstnané".
 

 
Zdejší rarita
 
:Další zdejší raritou je Cable Car. Jedná se o speciální tramvaj -- lanovku. Lano, které ji táhne, je skryto pod vozovkou a vozy se ho drží speciálním úchytem, který prochází povrchem země. Tramvaje jsou neustále ověšeny hrozny lidí, a to i tehdy, když zrovna nejsou plné. Průvodčí prý několik cestujících nechá vždy cestovat "na stojáka", protože stojící cestující k tramvaji prostě patří. Bohužel jsme to nemohli ověřit - když jsme jeli my, bylo opravdu plno...
 
Cable Car vás může svézt až na severní pobřeží města, odkud se potom můžete vydat lodí do pevnosti Alcatraz. Dřívější vězení pověstné obtížností útěku dnes slouží pouze jako muzeum. A jako vděčný motiv triček z Frisca. Jedinou nepříjemností je skutečnost, že pro cestu na Alcatraz nestačí prostě zaplatit a jet - v sezóně bývá nezbytností si zamluvit jízdu předem a to často i na 2 dny dopředu.
 
Pokud se nevypravíte k pevnosti, zpříjemněte si den alespoň procházkou po stále živém pobřeží s desítkami malých obchůdků, které jsou otevřeny neustále - tedy i večer a o víkendech (byznys je byznys, což ve Státech chápe každý). Opravdu to stojí za to - my jsme se tu dlouze procházeli v půl desáté večer po příletu z Evropy - i přes to, že jsme měli vzhledem k 9hodinovému posunu spíše půl sedmé ráno, jsme si nadšeně prohlíželi suvenýry v obchodech, nakupovali kalifornské víno a pozorovali všechen ten ruch.
 

 
A teď to hlavní
 
Tím nejslavnějším, co v perle západního pobřeží USA můžete vidět, je Golden Gate Bridge. Je to most, který spojuje San Francisco se severní částí západního pobřeží USA. Pohled na něj a alespoň krátkou procházku po něm si nemůžete nechat ujít. Už jen proto, abyste mohli obdivovat tloušťku lan, na kterých je zavěšen, pokochali se siluetou centra San Francisca na jihu nebo pohledem na zalesněné kopce na severu. A možná si přitom vzpomenete, že právě tam vyhnala před 150 lety zlatá horečka tisíce obyvatel města.
 
Po městě můžete cestovat nejen pěšky a tramvají, ale samozřejmě také taxíky. Možná vás to překvapí, ale všichni taxikáři, které jsme tu potkali, věděli, kde je Česká republika a někteří dokonce tušili, že jejím hlavním městem je Praha. Kromě toho nás upozorňovali na místní zajímavosti, a tak jsme se mimo jiné dozvěděli, odkud se pokusně vysílá signál digitální televize nebo odkud je nejlepší výhled na město. Mimochodem - oním druhým místem jsou Twin Peaks - a když už vám to taxikář řekne, samozřejmě vás tam i ochotně zaveze. A vy mu při placení ještě poděkujete, protože ten pohled opravdu stojí za to.
 
Stejně krásným místem je i Japonská čajová zahrada v Golden Gate Parku, kde si po všem tom ruchu velkoměsta konečně trochu odpočinete. Ocitnete se totiž v ráji japonských staveb, rybníčků, barevných rybiček, šlechtěných trávníků s keři a proutěných mostů.
 
San Francisco je ze tří stran obklopeno mořem, s pevninou je spojena pouze jeho jižní část (nepočítaje v to samozřejmě mosty). V San Franciscu není jen Golden Gate Bridge, ale také Bay Bridge - ten vede do Oaklandu a najdete ho ve východní části města. Pokud budete ubytováni přímo v centru, může se vám stát, že se na něj budete dokonce dívat přímo z okna hotelu. Což, zvláště v noci, kdy je osvětlený, stojí za to. Kousek od Bay Bridge pak stojí budovy přístavu.
 
Petr Mandík

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz