reklama

 
banan webhosting

Rwanda: Co možná nevíte

Na základě ústavy ze 17. prosince 1978 je africká Rwanda republikou v čele s prezidentem. Toto Belgií spravované území získalo nezávislost l. července 1962. Napětí mezi dvěma státotvornými kmeny, Batutsi a Bahutu, vedlo ke stálým nepokojům v zemi.
 
R. 1973 byla nekrvavým vojenským pučem svržena vláda jednotné strany Mouvement Démocratique Républicain, která v parlamentních volbách r. 1965 a 1969 obsadila všechna křesla. Nový prezident, Juvénal Habyalimana, založil vlastní jednotnou stranu, dal vypracovat novou ústavu. Praobyvateli Rwandy byli Hutuové, zemědělský kmen.
 
Později byla osídlena kmenem Tutsiů, chovatelů dobytka. Jejich vůdce Ruganzu Bwimba založil v 15. století království, které se udrželo až do 19. století na dnešním území Rwandy. Hutuové bylí porobeni.
 
Ještě dnes tvoří nejnižší vrstvu obyvatelstva. Kolem r. 1900 byla Rwanda sjednocena pod vojenskou vládou. Od r. 1890 uplatňovalo Německo nárok na toto území jako součást své východoafrické kolonie. R. 1920 byla Rwanda společně s Burundi jako mandátní území Společnosti národů podřízena Belgii.
 
R. 1946 přešla Rwanda pod poručenství OSN. R. 1959 svrhli Hutuové vládu Tutsiů a Rwanda se r. 1961 stala republikou. Občanská válka v zemi, vy volaná nesváry mezi kmeny, vyústila r. 1994 v obrovský masový exodus 1,5 mil. obyvatel do sousedních zemi. Genocidě rozpoutané vládnoucí většinou Hutuů padl za oběť nejméně milion Tutsiů.
 
Michal Sláma

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz