reklama

 
banan webhosting

Tasmánie V: Hobart, hlavní město

: Pokud se chcete dostat ze Strahanu ležícího na západním pobřeží Tasmánie do Hobartu (jihovýchod), nemůžete si cestu vybírat, protože najdete pouze jednu. Zato vás ale povede přímo po hranici mezi dvěma velkými národními parky, které jsou součástí Tasmanian Wilderness World Heritage Area.
 
Takže zatímco na jedné straně silnice je národní park Cradle Mountain Lake St Clair, na druhé straně už koukáte do parku Franklin-Gordon Wild Rivers. Jednu z těchto řek v názvu parku, tedy Franklin River po cestě i přejedete. Cestou můžete zastavit a vypravit se pěšky na některou z vyhlídek, tak jako jsme to udělali my.
 
Když jsme pak pokračovali v naší cestě na jihovýchod, začalo se nám zlepšovat počasí - jinými slovy přestalo pršet. Hobart nás tedy uvítal celkem příjemným podzimním počasím. Hobart je nejstarším městem Tasmánie a samozřejmě je to přístav. Na tasmánské poměry je to opravdu velké město, vždyť má přes 200 tisíc obyvatel. Malý kousek od Hobartu se tyčí mohutná hora Mt. Wellington, která se svou výškou 1270 m působí kousek od mořského pobřeží opravdu mohutně.
 
: V duchu hesla ""kdo nebyl na Mt. Wellingtonu, jako by v Hobartu nebyl"" jsme se na tuto horu vyšplhali i my. Vybrali jsme si na to krásné slunečné ráno a musíme přiznat, že zdolání Mt. Wellingtonu nám nedělalo příliš velké potíže. Až na samotný vrchol totiž vede silnice, takže to zase všechno oddřelo naše autíčko. Však to s ním nahoře pěkně cloumalo, asi tak jako s námi. Foukal tu totiž velmi silný vítr, takže přestože dole ve městě nám bylo celkem teplo, tady jsme byli za chvilku pěkně zmrzlí.
 
Dokonce na nás spadlo i pár sněhových vloček. Rozhled jsme měli ale opravdu krásný. Viděli jsme nejen Hobart, ale i další města a hlavně členité pobřeží se spoustou různých poloostrovů a ostrovů.
 
Měli jsme štěstí, že jsme se na vrchol vypravili ráno, protože odpoledne už bychom toho asi moc neviděli. Mt. Wellington se totiž zahalil do mraků, ale to už jsme se my dole procházeli po Tasmanově mostě, kde na nás foukalo jen o něco míň než nahoře. Statečně jsme ale došli až do půlky, abychom se podívali na Hobart zase z jiné strany.
 
: Bohužel jsme nebyli v Hobartu v sobotu, abychom mohli navštívit místní slavný trh na Salamanca Place v historické čtvrti zvané Battery Point. Tak jsme se tudy aspoň prošli a představili si, jak to tu asi o sobotách žije. Samozřejmě jsme nemohli při naší procházce Hobartem vynechat přístav se spoustou lodí i lodiček připravených brzy ráno vyrazit na rybolov.
 
Celkově na nás Hobart působil velmi dobrým dojmem - pobřežní město s nepřehlédnutelným horským masivem v pozadí a navíc pro Australany město vskutku historické. S trochou fantazie by se skoro dalo říci - jako někde v Evropě, i když jsme právě byli na opačné straně zeměkoule.
 
Jolana a Libor Křížovi (soutěžní příspěvek, f500)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz