reklama

 
banan webhosting

Tasmánie IV: Samá voda

Po deštivém večeru a noci jsme se ráno probudili do slunečného rana. To však nemohlo trvat dlouho, protože jsme zamířili na západ a dobře jsme věděli, co nás tam asi čeká. Déšť, v lepším případě mrholení, ale rozhodně ne slunečno. To bychom museli mít opravdu velké štěstí. Projížděli jsme podivně pustou krajinou, sem tam nějaký strom, ale spíše holé pláně, náhorní plošiny, jezera.
 
: Občas jsme projížděli nějakým městečkem, což v místních poměrech představovalo pár domků pohromadě. Abychom té vody, co na nás s přestávkami padala z nebe, neměli málo, nechali jsme se zlákat vodopády, které se jmenují Montezuma Falls. Znamenalo to 5km procházku pralesem tam a stejnou cestu zpět a určitě to stálo za to.
 
Už jen ta cesta pralesem - obrovské stromy, stromové kapradiny a jiné zajímavé rostliny. Asi po hodinové chůzi jsme se už mohli kochat vodopády. Té vody tu ze skály padalo opravdu hodně, takže to byl pěkný hukot. A není divu - dozvěděli jsme se, že v této oblasti naprší 2500 mm srážek na metr čtvereční za rok.
 
Další naše cesta směřovala přes Zeehan až k západnímu pobřeží Tasmánie. Už z dálky se nám nabízel krásný výhled na dlouhou pláž Ocean Beach. Pokud vás při slově pláž napadne myšlenka na sluníčko, koupání a opalování, tak na to teď zapomeňte. Je podzim a navíc jsme na západním pobřeží Tasmánie, takže samozřejmě prší, mračí se a na sluníčko jen vzpomínáme. V šeravém podvečeru jsme se prošli po rozsáhlých písečných dunách, zamávali z dálky moři a pokračovali jsme do nedalekého Strahanu.
 
: Strahan je takovým hlavním střediskem západní Tasmánie. Je to vesnice, kde žije trvale asi 600 lidí, ale svými atrakcemi láká řadu turistů. Těmi atrakcemi máme na mysli vyhlídkové lety nad divokým jihozápadem Tasmánie či výlety lodí po Gordon River až do nitra Franklin - Gordon Wild Rivers National Park.
 
Vzhledem k počasí nás ale nezlákalo ani letadlo ani loď, a tak opouštíme Strahan opět v našem vypůjčeném autě a směřujeme na východ. Jedním z větších měst západu (asi 3400 obyvatel) je Queenstown. Je to hornické městečko, v okolí se těží měděná ruda.
 
Tady nám Tasmánie ukázala svoji druhou tvář. Příroda zde dostala od lidí docela zabrat, a tak to tu vypadá ještě hůř než v našich Krušných horách. Vykácení všech stromů a eroze urychlovaná neustálými přívaly vody z oblaků zde učinily své. Holé kopce, ze kterých voda odplavila již veškerou půdu připomínají spíš haldy po těžbě - jen kamení a voda. Na informačni tabuli jsme se dozvěděli, že si Tasmánci uvědomují, v jakém je tato krajina stavu a hodlají vše napravit. Držíme jim palce, protože jsme tuto zpustošenou část země opouštěli se smutným stísňujícím pocitem.
 
Jolana a Libor Křížovi (soutěžní příspěvek, f400)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz