reklama

 
banan webhosting

Co takhle aktivní sopka?

: Každý tráví dovolenou po svém. Jeden dá přednost horám, druhý moři a třetí třeba dobrodružství. Nelíbilo by se vám navštívit aktivní sopku? A takřka bez nebezpečí?
 
Pokud vás tahle myšlenka láká, pak můžete zamířit na největší ostrov Hawajského souostroví. Kromě jiných lákadel se tu nachází i vulkán Kilauea. K činnosti se vzbudil před necelými 20 lety, ale na rozdíl od některých svých kolegů se ke svému okolí nechová nijak nezdvořile. Jenom žhne a vytlačuje ze sebe potůčky lávy, jejichž cestu je možné snadno odhadnout na dlouhou dobu dopředu.
 
Láva je na ostrově již dlouho všudypřítomná - byť třeba v již ""rozložené"" podobě. Setkáte se tu třeba s černým pískem na plážích. Samotný vulkán Kilauea je však z geologického hlediska poměrně mladý. Z kráteru stále proudí tenké proužky dýmu - znamení, že nespí. Když se v roce 1983 vzbudil, taková idylka to nebyla - rudá láva vystřikovala do výše mnoha metrů.
 
Do blízkosti sopky a její žhavé lávy se můžete vydat nejen pěšky, ale také helikoptérou. Možná, že právě pohled shora, ji pro vás učiní nezapomenutelnou. Pokud se však k lávě přiblížíte osobně, můžete zase na vlastní kůži již z dálky cítit její žhnutí.
 
(pen, zahr)

 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz