reklama

 
banan webhosting

Omán: Co možná nevíte

Sultán Kábus bin Said svrhl v roce 1970 svého despoticky vládnoucího otce Said bin Tajmúra a převzal vládu nad Ománem. Velká Británie, která měla nad zemí protektorát, se o rok později začala stahovat ze země. Poslední britská vojska opustila území Ománu v roce 1977.
 
Omán patří k islámskému světu od r. 630. Je však v arabském světě výjimečný náboženskou tolerantností. První kalifové vládli do konce 7. stol., potom se dostala k moci charidsko-šíitská sekta Ibaditů. V 9. stol. se Omán stal samostatným imamátem. Přístavní města byla od 13. do 16. stol. pod správou Hormuzu. R. 1309 si Portugalsko Hormuz podmanilo.
 
Portugalci vybudovali z města Maskab jednu z nejvýznamnějších vojenských základen. Ománský sultán vyhnal r. 1650 Portugalce a obsadil jejich východoafrické državy ležící severně od Mosambiku. Omán se stal velmocí na břehu oceánu. Vrcholu své moci dosáhl v prvé polovině 19. stol. R. 1840 přemístil sultán své sídlo do podmaněného Zanzibaru. Od r. 1856 začal úpadek země. Při dělení dědictví ztratil Omán území Zanzibaru (Tanzanie).
 
Zemí otřásly boje o následnictví trůnu a koncem 19. stol. se dostal Omán pod vliv Velké Británie. V r. 1955-1971 výrazně zesílilo hnutí ománského lidu za nezávislost, které mělo často charakter ozbrojeného boje. Hlavním požadavkem byl odchod britských vojsk, který byl také předmětem jednání v OSN. R. 1967 se v Ománu začala těžit ropa a r. 1970 byl schválen plán modernizace hospodářského a politického života. R. 1980 uzavřel Omán dohodu, podle které dostaly USA právo používat námořní a letecké základny v zemi.
 
Michal Sláma (soutěžní příspěvek, f6000)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz