reklama

 
banan webhosting

Tasmánie - konec světa

Tasmánie je nejmenším státem Australského svazu. Tento ostrov leží asi 240 km od jihovýchodního pobřeží australské pevniny. Se svou rozlohou 68 000 čtverečních kilometrů je o něco větší než třeba Švýcarsko, ale zároveň menší než naše republika. Hlavním městem Tasmánie je Hobart. Jde o druhé nejstarší město Austrálie (po Sydney).
 
: Tento kus země objevil v roce 1642 holandský mořeplavec Abel Tasman při průzkumné cestě pro Východoindickou společnost. Ostrov pojmenoval po guvernérovi této společnosti Antonovi van Diemenovi. Van Diemen´s Land ale nebyla pro Holanďany příliš zajímavá, a tak ji přenechali Britům. Ti z ní pak udělali strašáka všech padouchů v Británii, protože se stala místem vyhnanství pro nejtěžší zločince. Transporty zločinců skončily v roce 1852 a o tři roky později byl ostrov přejmenováni na Tasmánii. Britové si na ostrově nepočínali příliš ohleduplně vůči původním obyvatelům, kteří si zde do jejich příchodu spokojeně žili, a tak poslední pravý Tasmánec zemřel v roce 1876.
 
O Tasmánii by se ani nedalo říct, že tam lišky dávají dobrou noc, už jen z toho prostého důvodu, že tam žádné nejsou. Je to takový zvláštní zapomenutý konec světa, kde si člověk připadá tak nějak zbytečný, jaksi nepatřící do toho prapodivného a celkem dobře fungujícího soukolí, kterému zkráceně říkáme příroda. Někde uprostřed téhle podivnosti, která nám mnohdy připomínala kulisy z Burianova filmu Cesta do pravěku, jsme se octli i my.
 
Zatímco jinde vládne přírodě člověk, tady příroda ovládá člověka. Hraje si s ním, představuje mu své různé podoby, dovoluje mu kochat se a žasnout, ale především budí nesmírný respekt. Zažili jsme typické deštivé počasí na západním pobřeží a snažili si představit, že podobně je tomu tady tak po celý rok - přesto tam najdete pár vesnic, kde žijí lidé. Vyzkoušeli jsme si, jaké to je projíždět liduprázdnou krajinou s malinkými vesničkami (v místních poměrech jsou to ale města) vzdálenými od sebe desítky, ale někdy i stovky kilometrů. Užili jsme si teplé podzimní dny na východním pobřeží, kde jsme obdivovali nádherně čisté moře, členité pobřeží a dlouhé pláže.
 
Po čtyřech měsících v Sydney nám města, která jsme na Tasmánii navštívili, připadala roztomile malá, útulná, upravená a tak nějak lidštější. Na Tasmánii jsme strávili osm dní (a osm chladných nocí).
 
Pokračování příště.
 
Jolana a Libor Křížovi (soutěžní příspěvek, f100)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz