reklama

 
banan webhosting

První Leonardova stavba dokončena

: Takřka 500 let poté, co byl navržen, se dočkal realizace. O čem je řeč? O Leonardově mostu, který měl překlenout záliv Zlatý roh v tehdejším Cařihradu (dnes Istanbul). Minulý týden ve středu byla jeho zmenšená, ale naprosto funkční kopie otevřena v Norsku.
 
Před 500 lety byla stavba mostu, jehož plány navrhl slavný Leonardo da Vinci, odmítnuta jako příliš odvážná. Sultán Bajazet II, na němž záleželo rozhodnutí, pod vlivem svých rádců uvěřil, že je projekt nerealizovatelný. A tak byl most postaven teprve nyní - cca 2 500 kilometrů severně od Istanbulu, v norském okrese Aas. Podle organizátorů stavby jde skutečně o přesnou realizaci mistrova díla - byť zmenšenou. Koneckonců most slouží pouze pro pěší.
 
:Ve své době by byl most se svou délkou 240 metrů údajně nejdelší na světě. Některé zdroje uvádějí, že měl překlenout úžinu Bospor, pravděpodobně se však měl klenout nad zálivem Zlatý roh. Současná stavba měří jen necelých 100 metrů a je převážně realizována ze dřeva. Původní plány sice počítaly s kamenem, ale ten by stavbu příliš prodražil.
 
Pokud vás stavba zaujala, můžete ji na vlastní oči spatřit klenout se nad dálnicí E-18 asi 30 kilometrů jihovýchodně od Osla.
 
(pen, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz