reklama

 
banan webhosting

Neznámý kontinent na CD

: Dostali jsme do rukou unikátní CD-ROM z edice Terra Incognita o Austrálii: Australis. I když to nebývá zvykem, hned dopředu vám prozradíme obě pointy této recenze: Za prvé - tohle CD skutečně stojí za to! A za druhé: Jakmile jsme to zjistili, dohodli jsme pro vás soutěž o 3 Australisy!
 
Uživatel tohoto produktu dostává do rukou CD-ROM skutečně našlapaný hudbou, fotografiemi a textem z prostředí nejmenšího kontinentu Země. Jakmile se kulatá placka usídlí ve vašem počítači a vy program nainstalujete a spustíte, objeví se před vámi mapa Austrálie a tlačítka pro vstup do 8 sekcí: Živočichové, Rostliny, Ekosystémy, Geologie, Historie, Kultura, Obsah a Encyklopedie.
 
Prostřednictvím mapy se lze přenést na libovolné místo kontinentu a nechat si k němu zobrazit podrobné informace. V nabídce je i řada fotografií a videí - ty si lze prohlížet buď všechny najednou v postupném sledu nebo volbou přímo z mapy. Zajímá vás, co by tak mohlo být na nějakém vyznačeném místě kontinentu? Stačí kliknout a fotografie i s dalšími informacemi je přímo před vámi.
 
: Fotografie (na CD by jich mělo být více než 3 000) zachycují faunu, flóru, města, přírodní útvary i různé situace z cest. Na videích (je jich celkem 27) lze spatřit např. lovícího krokodýla, požár buše, agamu přebíhající silnici nebo jen prosté záběry přírody a cestování po ní.
 

 
Bohatství informací
 
I další výše zmíněné sekce plní sliby, které jejich názvy dávají. Pod volbou historie se tedy setkáte s několika nejzajímavějšími kapitolami z minulosti Austrálie a nechybí ani interaktivní časová osa. Zajímají vás události v konkrétním roce? Klik a jsou před vámi. Zaujaly vás přiložené historické fotografie? Klik a máte je před sebou zvětšené i s popiskem. Hledáte informace o cestovatelích, kteří objevovali Austrálii? Jak snadné! Mají vyhrazenou vlastní sekci.
 
Další oddíly CD nabízejí pohledy na nejzajímavější součásti rostlinné a živočišné říše kontinentu. Najdete tu samozřejmě opět fotografie i zasvěcené popisy a vysvětlivky. Zajímají vás fosilní nálezy v Austrálii? Podzemní řeky? Mokřady a jezera? Mangrove? Když zamíříte do sekcí Geologie a Ekosystémy, budete pravděpodobně uspokojeni v míře vrchovaté.
 
: A zkrátka nepřijdete ani tehdy, pokud vás zajímají obyvatelé Austrálie - ať už původní, nebo ti současní. Příslušné informace naleznete v sekci Kultura. A právě zde (možná trochu nelogicky) naleznete i praktické informace pro cestovatele - podmínky vstupu, jak přežít s vozem v buši a mnohé další. Sekce zahrnuje také stručné informace pro zájemce o studium v Austrálii.
 
Pokud hledáte nějaký pojem (název rostliny, živočicha, místa) či události nějakého roku, pak samozřejmě zamíříte do sekce Encyklopedie, kde jsou jednotlivá hesla, jak jinak, abecedně seřazena.
 

 
Nároky na počítač
 
Výrobce uvádí jako mimimální konfiguraci Pentium 166 MMX, 32 MB RAM (64 pro animace), doporučuje Celeron 600 a 128MB RAM. Grafická karta musí podporovat rozlišení 800x600x16bit (min 1MB RAM, doporučeno 16 MB) a 200 MB volného místa na pevném disku (podle našich zkušeností si program při instalaci ukousne něco přes 180 MB).
 
: Jako operační systém jsou vyžadovány Windows 95/98/ME/2000, pod Windows NT bohužel nefunguje. V operačním systému musí být nainstalováno Direct X Verze 6.1 nebo vyšší - instalační soubory (verze 7.0) jsou na CD-ROMu programu.
 
My jsme CD-ROM testovali na třech různých počítačích: Na prvním, s procesorem 486 a s 8 MB RAM se v souladu s tvrzením autorů ani nerozběhl. Na druhém Pentiu II se 128 MB RAM a na třetím Athlonu 1 GHz/133 s 256 MB RAM (a pouze 4rychlostní mechanikou CD-ROM) bylo vše bez problémů.
 

 
Závěr
 
Australis, země nepoznaná, je skutečně kvalitním zdrojem informací o Austrálii. Při jeho provozu jsme nenarazili na žádné vážnější problémy (jedinou výjimkou byla občasná snaha o znovuspuštění programu při přepínání mezi aplikacemi - ale mezi námi, přepínali jsme jenom kvůli psaní této recenze), instalace proběhla naprosto korektně a také program samotný byl stabilní.
 
Ovládání je skutečně intuitivní a velmi příjemné, patrně nebude nikomu činit problém si na ně zvyknout. Fotografie na CD jsou kvalitní, u videí je místy znatelná degradace způsobená kompresí - tomu se ale lze jen těžko vyhnout (přece jen CD není nafukovací). Pro praktické cestovatelské informace by možná bylo lepší vyhradit zvláštní rubriku, ale když si jednou zvyknete na to, že jsou v sekci Kultura...
 
Součástí balení CD-ROMu je booklet, koncipovaný jako plakát. Co dodat? Jedná se o zajímavý projekt jehož výsledkem je opravdu kvalitní produkt. I proto jsme se s jeho autory dohodli, že věnují 3 CD do naší Vánoční soutěže. Její pravidla vám na Bedekru přineseme v nejbližší době.
 
Petr Mandík

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz