reklama

 
banan webhosting

Co vám říká Samoa?

Podle ústavy je Samoa parlamentní demokracií, ale ve skutečnosti vládne náčelnická aristokracie. Doživotní hlavou státu je Malietoa Tanumafili II. Ostrovy Samoa obývali Polynésané, kteří sem připlouvali z jiných ostrovů na loďkách zhotovených z kmenů stromů, a to i ze značných vzdáleností.
 
Pro Evropu je objevil r. 1722 Holanďan Jacob Roggeveen. Od r. 1830 zde působili misionáři, po nich přišli obchodníci z USA, Velké Británie a Německa. Tyto tři státy se dohodly na konferenci r. 1889 na společné správě ostrovů Samoa. Po řadě konfliktů se r. 1898 rozhodly rozdělit skupinu ostrovů na 171 stupni zeměpisné délky mezi USA (americká Samoa) a Německo.
 
Velká Británie dostala jako odškodné Tongu a část Šalomounových ostrovů. Východní část ostrovů Samoa patří dodnes USA. Ostrovy pod německou správou se r. 1920 staly mandátním územím Společnosti národů pod správou Nového Zélandu. R. 1946 přešly pod poručenství OSN. V referendu r. 1961 většina hlasovala pro nezávislost, byla vyhlášena r. 1962 a nový stát se stal konstituční monarchií.
 
R. 1979 začala působit vládní Strana na obranu lidských práv. R. 1991 se konaly první parlamentní volby se všeobecným hlasovacím právem. Životní úroveň ve státě Samoa je podstatně nižší než na americké částí souostroví, ve které řada obyvatel ze západní části hledá uplatnění. Hlavním výrobním odvětvím je zemědělství, které zaměstnává dvě třetiny obyvatelstva. Nejdůležitějšími plodinami jsou kopra, banány a krmivo pro prasata a hovězí dobytek. Vlastníky jsou většinou společenství obcí, některé plantáže přešly do vlastnictví státu.
 
Michal Sláma (soutěžní příspěvek, f2300)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz