reklama

 
banan webhosting

Práce na Novém Zélandu

My samotní jsme tu sice pracovali bez pracovního povolení, ale pokusím se pro zájemce popsat alespoň to málo, co jsme zjistili. Potkali jsme totiž pár Čechů, kteří na Zélandě bydleli a pracovali. Většinou se do země dostali jako turisté, a pak se jim tam zalíbilo, a někteří z nich se uplatnili ve svých oborech.
 

 
: Nový Zéland celkově podporuje migraci obyvatelstva. Pokud se někdo rozhodne zůstat žít na Novém Zélandu, úřady mu vycházejí vstříc. Pokud se vám podaří vyřídit si oficiální pracovní povolení, není problém dostati se k práci ve své brandži. Pokud vám sedí větší města, potom Auckland, Wellington, či Christchurch jsou místa, kde seženete práci evropského typu, jako bussiness, administrativu apod. Potkali jsme dívku která se živila jako překladatelka textů, mladíka, který pracoval s počítačem.....
 

 
Jinak dá se říci, že s penězi to není na Novém Zélandu úplně růžové. Velice to závisí od profese, kterou děláte. (Dělník má např. 10NZ$ na hodinu , ale počítačový odborník má mnohem více). Nicméně všichni o Zélandu tvrdí, že náklady na život jsou poměrně vysoké vzhledem výdělkům.
 
Doporučuji si v této oblasti sehnat více informací z různých zdrojů. Děkuji za pochopení.
 

 

 
Práce bez pracovního povolení
 

 
Tuto možnost jsme využívali my, stejně jako většina našinců v zemi. Nový Zéland je obrovským vývozce jablek. V době sklizně je potřeba spousta brigádníků. Jelikož pracovní síly je v této oblasti nedostatek, vezmou vás do práce i bez povolení. No a tak i my jsme trhali jablka.
 

 
Nový Zéland tuto formu černé práce donedávna nenápadně toleroval. Když všude nevykřikujete, že děláte načerno, je vše v pořádku. Jediné, jste si museli zařídit bylo IRD number, čili tax number. V současné době je to ale problém, propojily se databáze imigračního a pracovního úřadu, takže TAX number je v současnosti téměř nedostupný, přesto mám informace o tom, že farmáři slibují vyřízení této záležitosti. Vše patrně prověří až nová sezona...
 

 
K čemu byl TAX number potřeba ?
 

 
Toto uveřejňuji pro případ, že by se opět TAX number pro našince zpřístupnil. Přestože budete pracovat bez pracovního povolení, každý farmář bude po vás vyžadovat toto číslo, aby s vámi mohl sepsat smlouvu (vezme vás i bez TAX numberu). Na toto číslo se vám strhává daň pro stát. Je poměrně vysoká (asi22%), ale bez TAX NUMBERU by vám farmář strhával 33%(což současně je bohužel realita...) !
 

 
Na Zélandě jsou dvě hlavní oblasti, kde se trhají jablka:
 

 
· Hawkes Bay (Hastings, Napier) - tam jsme byli my
 
· Nelson (jižní ostrov) - hezčí příroda a okolí
 

 
Práce se dá sehnat poměrně rychle v údobí sklizně, t.j. od 15.února do konce května, kdy sklizeň končí. Farmáři platí různé ceny a rovněž jsou různě přísní na kvalitu sbíraných plodů. My sami jsme museli hned po týdnu práce změnit farmu, a udělali jsme dobře. Jablka se sbírají do velkých beden čili "bínů" pomocí speciálních "košů" upevněných na vašem těle zepředu na trupu. (bolí z toho časem dost záda). Za 1 bín by vám měli zaplatit, alespoň 25-30NZ$ (podle odrůdy jablek). Těch bínů nasbíráte tak 5-6 denně. Takže pokud jste šikovní tak si pak po odpočtu daně vyděláte i 100NZ$ na den. Počítejte ovšem s tím, že ne vždy jsou dobré stromy, není ideální sběr, může to být i mnpohem méně. My jsme si v průměru vydělávali kolem 60-70NZ$ na den.
 
Ještě vám dám k dispozici e-mail na farmu, kde jsme pracovali:

t.krobinson@xtra.co.nz

 
Marek Víťazka (soutěžní příspěvek)
 
autorovy stránky naleznete na adrese http://www.volny.cz/novyzeland
 

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz