reklama

 
banan webhosting

Cestování po Novém Zélandu

Přinášíme vám pár tipů pro cestování po tomto malebném koutě světa. Ceny kempů se stany se pohybují od 7-10NZ$ na osobu za noc, obytné karavany jsou zhruba dvakrát dražší. V obchodě nakupíte jídlo tak za 60-100NZ$ na osobu na týden. Benzín je levný stojí necelý dolar.
 
: Pokud šetříte a nechcete spát každou noc v kempu či backpakeru (forma hotelu pro stopaře stojící 15-25 dolarů na noc), spěte jako my zadarmo na odpočívadlech u cesty. Celkově se dá říci, že na Novém Zélandu vyžijete za 100 až 200 NZ$ na týden.
 

 

 
Způsob přepravy na Novém Zélandu
 

 
Letadlo - pro tuzemce za velmi zajímavé ceny, pro našince spíše pro přemístění na velkou vzdálenost, např. z důvodu nedostatku času Auckland - Christchurch 150 NZ$.
 
Vlak - velmi řídká železniční síť na NZ je také docela drahá, jen nepatrně levnější než letadlo. Myslím, že našinci mají většinou cestování vlakem dost z naší Vlasti a tuto atrakci na NZ klidně oželí.
 
Autobus - Toto je asi jedna z nejrozumnějších variant pro "zajištěného přemístění" (např. Napier - Auckland 40 NZ$). Na NZ platí zvláštní objednávací systém, čím dřív si jízdenku koupíte tím je levnější (často i 3x než když lístek kupujete v den odjezdu!)
 
Trajekt - Většina z turistů využívá na přemístění z Jižního ostrova na severní a naopak. Výhodné je koupit ticket v předstihu, to vyjde nejlevněji. My jsme například platili za 1 auto a 4 osoby jen 160 NZ$.
 

 
Kde lze jízdenky zakoupit?
 
Na NZ je velice hustá síť různých turistických informací (Visitor´s centre), kde Vám rádi jízdenky na cokoliv prodají, poradí půjčovnu aut apod.
 

 
Auto - lze půjčit v půjčovně v cenách od 20NZ$ na den, litr benzínu stojí kolem 1 NZ$. Auto si můžete klidně i koupit, tak jako my. Doporučuji dělat to takto: Po příletu do Aucklandu se usídlit v některém backpackeru a vyčkat. Odjíždějící turisté se zbavují dobrých aut za zajímavé ceny od 500 do 1500 NZ$ za auto. Dražší rozhodně není nutné, vzhledem k tomu, že by se Vám pak nemuselo podařit jej před odletem prodat. Dejte si pozor jestli má vůz platnou licenci a technickou!
 

 

 
Jak procestovat Nový Zéland?
 

 
Je mnoho způsobů, jak poznat tuto krásnou zemi. Rozhodně doporučuji navštívit oba ostrovy. Nový Zéland je protkán hustou síti Národních parků a rezervací. Pokud byste chtěli vidět všechno, nebude Vám stačit ani 50 let. Nejlepší je vybrat si pár míst o které máte zájem a ty si užít pořádně, nebo by se Vám mohlo stát to co nám, že jsme byli ke konci našeho pobytu už docela přecestovaní a utahaní spoustou zážitků. Například já je zpracovávám dodnes-
 

 

 
Doporučuji navštívit tyto oblasti:
 

 
Severní ostrov
 
Urewera - pralesy kolem jezera Waikereomana
 
Tongariro - unikátní sopky v centru severního ostrova, spolu s největším NZ jezerem, Taupo
 
Ruapoke Beach - překrásné 20km pláže nedaleko Hamiltonu (100 km od Aucklandu)
 

 
Jižní ostrov
 
Kaikoura - překrásný mys osídlený tuleni
 
Fiordland - jeden z nejdivočejších národních parků NZ, mořské fiordy a vysoké hory
 
Mount Cook - nejvyšší hora NZ, krásné ledovce
 
Abel Tasman - nejslunější místo NZ, překrásné pláže a pralesy, delfíni a lachtani
 

 
Toto je jen výčet námi navštívených míst. Nebudu podrobně vypisovat jak se kam dostanete, neboť na Zélandu je výborný navigační systém (jak cesty tak turistické značení) a na každém turistickém centru Vám rádi s čímkoliv poradí.
 
Marek Víťazka (soutěžní příspěvek)
 
autorovy stránky naleznete na adrese http://www.volny.cz/novyzeland
 

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz