reklama

 
banan webhosting

Městská doprava v USA

Mnoho lidí o Spojených státech říká, že tu má každý auto a proto je tu městská doprava mizerná. A že tu nebývá moc zvykem chodit pěšky. Zatímco druhé tvrzení má k pravdě velmi blízko, to první je, řekněme, velmi zjednodušující. Pojďme se podívat, co vás vlastně může potkat.
 
Předně je třeba říci, že zatímco Evropa je v otázce městské dopravy relativně jednotná (skoro všude se lístky kupují dopředu, skoro všude jsou na zastávkách jízdní řády a někde i plány dopravní sítě), v USA se situace liší stát od státu, město od města.
 
Pro Evropana je příjemná situace např. ve Philadelphii, v Los Angeles, či v New Yorku - resp. to mohu říci o jejich metru (to ovšem zpravidla nezůstává jen pod zemí) -- vrchol mých osavadních zkušeností pak představuje San José, kde je značení na úrovni, která by byla i v Evropě považovaná za špičku.
 
Pravý opak (a město, které mě vyprovokovalo k napsání tohoto textu) představuje Las Vegas. Zastávky tu jsou často představovány jen cedulí cca 15x20 centimetrů kdesi na sloupu - s nápisem CAT (zkratka místní veřejné dopravy) a čísly linek. Mapy na Webu v době mé návštěvy ani zdaleka neodpovídaly skutečnosti, o jízdních řádech ani nemluvě.
 
Přesto existuje jedno snadné řešení (a proto píši tento text - jako inspiraci pro všechny, kdo se do Las Vegas nebo do města s podobně fungující dopravou chystají): U řidiče se dá za čtvrťák (25 centů) zakoupit kompletní plán dopravy i s aktuálními jízdními řády. Samozřejmě s ním kvůli tomu nemusíte jet - stačí prostě vstoupit do autobusu a místo placení (do pokladničky) si říci o plán dopravy.
 
Petr Mandík

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz