reklama

 
banan webhosting

Statfjord B - energie ze dna moře

:Na Bedekru vás seznamujeme s řadou míst, která jsou častým cílem turistů, avšak dnes učiníme výjimku. Pozveme vás k návštěvě ropné věže, tedy místa, kam asi jen těžko vyrazíte na dovolenou. Jak ale poznáte z následujících řádků, je to velká škoda.
 
Jako cíl nám bude sloužit Platforma Statfjord B ležící v severním moři. Nezajímavá stavba asi jen stěží zaujme na první pohled svou krásou. Ale poznáte-li tuto stavbu alespoň o maličko víc, než "na první pohled", při tom druhém se vám jistě zatají dech: vlastní stavba je vysoká 271 metrů (pro zajímavost Eifelovka má 300 m), je schopna odolávat až 40metorvým vlnám a silnému severskému větru. Poskytuje ubytování více než 200 členům posádky a do svých skladových prostor pojme 2 miliony barelů ropy, přičemž jeho denní produkce je 250 tisíc barelů. Doufám, že vás tato data přesvědčila o tom, že se jedná opravdu o úctihodnou stavbu, která však stojí poněkud stranou našeho turistického zájmu, byť je obdivuhodnější než tisíce dalších, za kterými vyrážíme každý rok. Pojďme se tady na ní podívat poněkud blíže. Vlastní "stavbička" vážící 890 tisíc tun, které jí poskytují onu kýženou stabilitu na mořském dně a je ponořena 147 metrů hluboko. Stojí na čtyřech dole se rozšiřujících nohou, ty pak na dalších 24 železobetonových cylindrech, které leží přímo na mořském dně. Dvě z těchto nohou zároveň slouží jako skladiště vytěžené ropy.
 
Uvedené informace jistě již v technických typech vyvolávají otázky po způsobu stavby. U této stavby byste je na místě spíše otázka po dopravě, protože ty skutečné problémy dokončením stavby teprve začaly. Stavba byla totiž dokončena na pobřeží Norska, odkud ji čekalo téměř nepřekonatelných 200 kilometrů na západ na největší světové naleziště ropy a zemního plynu - na Statfjord B. Tam byla do 20-ti spodních cylindrů napuštěna voda a věž pomalu a majestátně dosedla na mořské dno, kde stojí do dnes.
 
Jako každé veledílo i toto se mohlo pochlubit velice slušnými náklady - stavba této velevěže totiž přišla na neskutečných 1,8 miliardy dolarů, to nejlepší však je, že celá investice ze zaplatila v průběhu jediného roku.
 

 
Zajímavé odkazy
 
http://media1.statoil.com/ktj/svg01594.nsf/u_html/index#null - velice zajímavý text věnovaný podmořské těžbě
 
http://www.nettsurfer.com/database/ships/ship.asp?ID=72 - fotografie platformy
 
http://home.online.no/~aesolli/sfb/sfb.html - další fotografie
 

 
(als)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz