reklama

 
banan webhosting

Bezplatná zdravotní péče pro turisty

V souvislosti s podpisem smlouvy o bezplatném poskytování neodkladné lékařské péče našim občanům v Rakousku (nabývá platnosti 1. července 2001) se opět začalo více hovořit o úhradách zdravotní péče v zahraničí obecně. V následujícím textu se tedy podíváme, jaká je situace.
 
Obecně platí, že si naši občané musejí lékařskou péči v zahraničí platit. Tak je tomu v případech, kdy není uzavřena žádná dvoustranná ani vícestranná smlouva o nějaké formě vzájemného vyrovnání (např. tak, že léči za naše občany zaplatí příslušná česká zdravotní pojišťovna). Pokud má občan zdravotní připojištění pro cesty do zahraničí, mělo by zdravotní středisko vyžadovat platbu od příslušné pojišťovny - podle zpráv, které máme, tomu tak však rozhodně není vždy.
 
V současné době jsou v platnosti dvoustranné smlouvy o bezplatném poskytování neodkladné lékařské péče se Slovenskem, Chorvatskem a Rakouskem (v platnosti od 1. 7. 2001), podle Českého ministerstva zahraničí se chystají i s Lucemburskem, s Německem, s Makedonií, s Izraelem, s Tureckem a s Polskem. Aktuální informace naleznete na stránce již zmíněného ministerstva: http://www.mzcr.cz/utvary/mez/bilater/bilater.asp .
 
Kromě nově uzavřených dvoustranných smluv existují i starší dohody (mj. s Velkou Británií, Řeckem a Kyprem), z nichž některé na ČR přešly z doby bývalého Československa, a některé obecnější vícestranné dohody. Jejich vymáhání je však někdy složité. Proto nelze než doporučit zdravotní připojištění do všech zemí, v nichž není poskytování neodkladné lékařské péče našim občanům ošetřeno novou smlouvou.
 
(pen, dom)


 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz