reklama

 
banan webhosting

Pohlavní nemoci na cestách

Nedílnou součástí turistického průmyslu je v některých zemích sexuální turistika. Ta s sebou ovšem přináší řadu rizik včetně rizika nákazy některou pohlavně přenosnou nemocí.
 
Riziko nákazy závisí mimo jiné na rozvoji prostituce, či heterosexuální a homosexuální promiskuitě. Zvláště jsou ohroženi např. námořnici, vojáci, trvale cestující obchodníci, mládež (nejvíce případů nakažených je ve věku 15-30 let). Nebezpečná je sexuální turistika za účelem poznání orientálního sexu.
 
V asijských městech je nakaženo až 100 % prostitutek a v Thajsku od nich muži získávají až 90 % všech pohlavních nákaz. Během jediné soulože je možno se nakazit několika sexuálně přenosnými nemocemi.
 

 
Nejvyšší rizika
 
AIDS hrozí ve státě New York a v Kalifornii, ve střední a východní Africe.
 
Měkký vřed je onemocnění zejména tropických a subtropických oblastí.
 
Syfilis a kapavka jsou rozšířeny celosvětově, hlavně ve velkých městech, přístavech a na křižovatkách obchodních cest.
 
Mezi sexuálně přenosné nemoci se zařazuje pedikulóza a ptirióza i svrab, při praktikování análního a orálního sexu i některá střevní onemocnění.
 

 
AIDS
 
Po infekci HIV se vyvine horečnaté onemocnění přetrvající 1-2 týdny. Infikovaní mohou zůstat bez příznaků po řadu let, poté se dostaví příznaky anglicky označované jako AIDS related complex. Projeví se horečkou, zduřením mízních uzlin, nechutenstvím, průjmy, hubnutím a únavou. Nakažené osoby umírají na tzv. oportunní infekce. Jde o běžné infekce probíhající u lidí s normální ochrannou schopností bez příznaků nebo lehce, ale u infikovaných HIV, jejichž organismus ztratil schopnost bránit se infekci, končí smrtí.
 
Téměř 90 % nakažených HIV umírá za 3-5 let (antivirovou léčbou se život nakažených podstatně prodlužuje). Spolehlivý lék proti AIDS ani očkovací látka proti infekci HIV zatím nejsou známy. Infekci HIV mohou odhalit sérologické testy již dlouho předtím, než se objeví první příznaky onemocnění.
 
Přenáší se pouze pohlavním stykem, krví nebo tkání osob, které jsou nosiči HIV, přenos je možný také v těhotenství z infikované matky na dítě.
 

 
Měkký vřed
 
Pohlavní nemoc vyskytující se především v tropech a subtropech, akutní bakteriální onemocnění projevující se bolestivými vředy v genitální krajině. Inkubační doba je 3-14 dnů. Léčí se antibiotiky.
 

 
Syfilis
 
V prvním stadiu se asi 3 týdny po sexuálním styku objeví v místě, kde do kůže nebo sliznice pronikl původce tvrdý vřed, připojí se zduření mízních uzlin. Po 4-6 týdnech u neléčených dochází k sekundárnímu stadiu s příznaky na kůži a sliznicích, které za několik týdnů až měsíců odezní. Existuje zřejmě přirozená odolnost, protože jen 30 % osob onemocní.
 
Kromě venerické syfilis přenosné pohlavním stykem se vyskytuje v Africe a Asii i tzv. endemická syfilis, která se přenáší nepohlavní cestou při přímém styku s nakaženým pacientem. Léčí se penicilinem.
 
Tereza Hladká (soutěžní příspěvek, f1000)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz