reklama

 
banan webhosting

Fazole, které zabíjely

Svět se mění. Tam, kde dříve stávaly chýše domorodců, dnes kupují jejich potomci hamburgery u McDonald's. Mizí staré stavby, staré zvyky, starý způsob života. Někteří tvrdí, že je to dobře, jiní se toho děsí. Některé plusy to ale rozhodně má.
 
Přírodní africké národy v minulosti věřily, že smrt nezpůsobují nějaké objektivní příčiny, ale kouzla. A proto byli k léčení nemocí zváni kmenoví šamani a kouzelníci. Právě oni museli přijít na to, která zlá síla způsobila těžkosti postiženého. Leckdy prý za to podle jejich názoru mohl další člen kmene. Samozřejmě ten, kterého se oni, nebo někdo spřízněný, potřebovali zbavit.
 
Pokud totiž kouzelník označil někoho za zdroj ""špatných kouzel"", odsoudil ho tím - a s ním i jeho rodinu - k smrti. Například příslušníci kmene Matabele věřili, že takový člověk může ostatní očarovat pouze tím, že okolo nich projde - a to už je, sami uznejte, rozhodně důvod se ho zbavit. Zmíněný kmen také věřil na praktiku, která pro mnohé zřejmě představuje základní prvek woo-doo - totiž na zosobnění nějaké lidské bytosti panenkou. Pokud do ní zapíchnete ostré předměty, člověku, kterého představuje, to ublíží.
 
Ale vraťme se ještě ke zdrojům špatných kouzel. Těmi nemuseli být pouze lidé, ale třeba i krokodýli. A také krokodýly proto často čekal nepěkný osud.
 
Hledání zlé síly bývalo spojeno s nejrůznějšími obřady, kterých se spolu se šamanem podle místních zvyklostí účastnili různí příslušníci kmene. Jednou z možností byl třeba divoký tanec šamana (pokud možno s kouzelným klacíkem - pardon, hůlkou, nebo jiným instrumentem) v kruhu, tvořeném potenciálními viníky. Pak se stačilo zastavit a na jednoho ukázat.
 
Aby byla vina prokázána, mohlo se ještě využít takzvaného muavi - jídla nebo nápoje, jehož pozřením (a přežitím) mohl obviněný prokázat svou nevinu. V některých částech Afriky se muavi připravovalo z otrávených fazolí.
 
(pen, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz