reklama

 
banan webhosting

Tunisko trochu jinak

Myšlenka postupného opouštění přeplněných pobřežních letovisek se stává čím dál oblíbenější a lákavější. Už sama cesta je velkým zážitkem. Jakmile se vzdalujete od pobřežních pláží a měst směrem k největší poušti světa Sahaře, Tunisko vám prozrazuje svou druhou tvář.
 
Poušť je tak rozsáhlá a tajemná, že vidíte jen duny písku a pouštní hory, které jsou řídce poseté berberskými vesničkami a osvěžujícími oázami. Pro náročné turisty jsou zde připraveny luxusní hotely, ale pro pravé dobrodruhy berberské stany pod hvězdnou oblohou.
 

 
Oázy
 
Zelené otisky prstů uprostřed pouště - jsou to mikrosvěty, kde je tekoucí voda cennější než zlato. Nejlépe je přístupná oáza Gabes, o krok blíž k Sahaře, chráněná růžovými hradbami, je oáza Gafsa. Na každé palmě se tu urodí kolem 300 kg datlí. Nejpřepychovější tuniskou oázou je Tozeur. Zde střapaté kštice 200 000 datlovníků - včetně "zářících datlí" pro gurmány - pokrývají plochu 1000 ha.
 
Nefta je nazývána "oázou hojnosti". Pod medově zbarvenými domky na vrcholku sestupují dolů rozlehlé terasy pokryté palmami. Oáza Chebika, rozkládající se na hoře, je jednou ze vzdálenější skupiny oáz, Tamerza je balkonem s výhledem na Saharu a v Mides se u vody tísní žíznivé palmy. Je to fata morgana, o níž vyprávějí pohádky Tisíce a jedné noci. Něco, co si Středoevropan neumí představit, co je pomíjivé, a přesto skutečné. Jinou atrakcí je solné jezero Chott El Jerid mající rozlohu 5000 km2. Vede tudy silnice, ze které uvidíte oázy, velbloudí karavany, dokonce i vesničky na obzoru. Ovšem kromě písečné jachty svištící přímo k vám. El Jerid je v Tunisku největším centrem plachtění na písku. Zkuste si to. Dají se kormidlovat jako malé plachetničky a dosahují rychlosti až 64 km/h.
 
Oáza Douz je považována za bránu Sahary. Je obklopená prvními saharskými písečnými dunami a zachovala si dřívější zvyky a tradice předků. Každý rok v prosinci město ožije tradičními slavnostmi Saharského festivalu. Ze všech koutů pouště se sjedou náčelníci, aby se zúčastnili přehlídek a dostihů velbloudů a předvedli své bojové a jezdecké umění. Nenechte si ujít příležitost projet se na velbloudech - "korábech pouště" - a zažít ojedinělý zážitek při pouštních safari.
 
Matmata, další místo, které se dnes spíše podobá filmovým kulisám. Ostatně často tak i slouží. Zdejší země, pokrytá krátery, se stala ideálním místem pro natáčení filmu Hvězdné války. Nahlédněte přes okraj jednoho takového kráteru a budete se dívat někomu do bytu. Matmata je vesnice "jeskynních obyvatel", ojedinělým místem na celém světě.
 
Ale existují ještě podivnější obydlí. Pojedete-li na jih od Matmaty, směrem na Tataouine, dojedete na drsné skalnaté území, kde vládnou opevněné pevnosti Ksar. Jejich vnitřkem prochází labyrint navzájem propojených komůrek zvaných "ghofra". V dobách míru sloužily jako obří skladiště vzácné úrody sklizené v okolních oázách, v době válek pak přebíraly úlohu pevností. Některé byly až šest pater vysoké a bylo v nich 5000 komůrek.
 
Berberská pevnost Chenini je tak strmá, že po úzkých pěšinkách, které tu fungují místo ulic, může projít jen jeden člověk.
 
Z Ksar v Madenine zůstala jen tři patra, ale v Ouled Soltane je jich stále v provozu pět. Největším sídlem je pevnost v údolí - Ghoumrassen. V některých komůrkách ještě žijí lidé, a i když pár jich bylo přestavěno na hotely, jejich návštěvou si uděláte představu o životě původních obyvatel Tuniska - Berberů.
 
Dana Richtrová (soutěžní příspěvek, f1000)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz