reklama

 
banan webhosting

Počasí bude zřejmě dál zabíjet

:Vlna veder, která v minulém týdnu postihla jih Evropy, v některých zemích nepoleví ani v následujících dnech. V důsledku teplot dosahujících až 48 stupňů Celsia přitom podle prvních odhadů zemřelo na 100 lidí a několik tisíc muselo vyhledat zdravotnickou pomoc. Mezi nejhůře postižené oblasti patří jugoslávský Bělehrad a řecké Athény.
 
Teploty dosahují o cca 6 - 7 stupňů vyšších hodnot, než činí dlouhodobý průměr. K nepříznivým teplotám se ve velkých městech přidává ještě všudypřítomný smog, který dále ztěžuje dýchání. V Nicosii, hlavním městě Kypru, pak dokonce kvůli naplno zapnutým klimatizačním zařízením a přetížení sítě několikrát vypadla elektřina. Teploty výrazně neklesají ani v noci.
 
Kromě Řecka a Turecka horko trápilo rovněž obyvatele a návštěvníky Španělska, Itálie, Chorvatska, Albánie a přímořských oblastí Rumunska. Vysoké teploty se přitom mají v některých ze jmenovaných oblastí udržet i v právě začínajícím týdnu, kdy bude nadále pokračovat proudění horkého vzduchu do středomoří z oblasti Sahary. Některé předpovědi uvádějí dokonce další vzestup teplot až o 2 stupně, jiné očekávají setrvalý stav nebo mírný pokles teplot.
 
Horko by v tomto týdnu mělo být především v Řecku, v Turecku a v Rumunsku. Příjemných 23 - 26 stupňů by naopak mělo být v dalším častém cíli turistů, v Chorvatsku, o něco tepleji pak ve Španělsku a Itálii. Nakolik kde dojde k dalšímu lámání teplotních rekordů (v minulém týdnu dosáhly teploty na mnohých místech 100letého maxima) je těžko v tuto chvíli odhadovat.
 
(pen, zahr)


 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz