reklama

 
banan webhosting

Exotické nemoci

Po týdenní pauze se v Tématu týdne opět vracíme k nemocem. Jestliže minule jsme se věnovali především nemocem, proti kterým existuje prevence očkování, dnes se zaměříme na ty, pro které očkovací látka neexistuje. I zde se nabízejí různé formy léčení a ne vždy mohou skončit úplným uzdravením. Proto je nezbytně nutné se proti těmto nemocem chránit co nejpečlivěji, abychom nakažení předcházeli.
 

 

 
Malárie
 
Jde o parazitární onemocnění způsobené prvoky rodu Plasmodium a vyskytující se v tropických a subtropických oblastech. Celosvětově je jí infikováno 267 milionů lidí.
 
Člověk se nakazí při bodnutí komárem, nákaza je možná i při krevní transfuzi. Parazit se vyvíjí nejdříve v jaterních buňkách.
 
Nejzávažnější formou je tropická malárie. Projevy jsou pestré: žloutenka, šok, selhání ledvin, popř. jater, projevy poruchy mozku, otok plic nebo mozku, někdy smrt (zvláště u neimunních osob a dětí).
 
Prevencí je ochrana před komáry: omezit v noci pobyt venku, chránit oděvem co největší plochu kůže, světlý oděv (tmavý oděv komáry láká).
 
Nakažený komár je nakažlivý po celý život. Nakažlivost člověka trvá, pokud jsou plasmodia v krevním oběhu a toto období závisí na druhu plasmodia účinku léčby.
 
Oblasti malárie: jihovýchodní Asie (Thajsko, Barma, Kambodža, jižní Vietnam), tropická Afrika, jižní Amerika.
 

 

 
Mor
 
Oblast trvalého nebo občasného výskytu jsou v jižním Vietnamu, Indonésii, Barmě, Mongolsku, střední Asii, na Madagaskaru, v Keni, Namibii, Angole, Zairu, Mosambiku, Tanzanii, Ugandě, Zimbabwe,Jihoafrické republice, Peru, Bolívii, a Brazílii, sporadicky v USA.
 
Člověk se nakazí nejčastěji od infikovaných blech, které sají krev z hlodavců. V USA byly popsány případy nákazy od domácích koček. Inkubační doba je 2-6 dnů. Obvykle začíná vysokou horečkou a zduřením mízních uzlin v okolí místa sání. Při dýmějovém moru bývají postiženy nejčastěji uzliny v tříslech, podpaží a na krku. Není-li zahájeno léčení, uzliny zhnisají a hnis se krevní cestou šíří. Pacient s plicní formou moru šíří kapénkovou infekcí primární plicní mor a může vyvolat epidemii, tyto osoby je nutno izolovat.
 
Prevencí je ochrana insekticidy a repelenty proti blechám, hubení hlodavců v obydlí odstraňování odpadků lákajících hlodavce. Je nutné se seznámit s příznaky moru. Pokud se začne se léčením dýmějového moru prvních 24 hodin, je možné jej rychle a spolehlivě vyléčit.
 

 
Amebóza
 
Touto nemocí jsou postiženy tropické oblasti, kde je často vysoká prevalence jaterního abscesu. V ČR se lze setkat s amébózou importovanou, s nákazami získanými od lidí, kteří se infikovali v endemických oblastech. Děti do 5 let (a zejména do 2 let) se nakazí jen zřídka.
 
K nákaze většinou dochází po požití potravin kontaminovaných odolnými cystami améb, zvláště syrové zeleniny. Také prodavači a kuchaři cystonosiči mohou cysty na potraviny přenést. Méně často se člověk nakazí pitím, vody obsahující cysty nebo na nehygienických záchodech. Prevencí je přísné dodržování hygieny. Léčí se antibiotiky. Inkubační doba bývá 2-4 týdny, může být i kratší nebo trvat několik měsíců.
 

 
Ebola
 
Horečnaté onemocnění s inkubační dobou 2-20 dnů, s náhlým začátkem, bolestmi hlavy a se zánětem hltanu. V dalším průběhu se objeví zvracení, průjem, vyrážka, známky poškození jater, ledvin i jiných orgánů. Během nemoci se dostaví projevy krvácivosti, proto se zařazuje mezi horečky hemoragické. Až 90 % případů končí smrtí. Diagnóza se potvrdí sérologickými testy. Specifický lék není znám.
 

 
Dengue
 
Akutní virové onemocnění vyvolané čtyřmi typy viru. Inkubační doba je 3-14, nejčastěji 7-10 dnů. Je pravidelně provázeno horečkou trvající 3-5, zřídka 7 dnů, někdy horečka na den odezní, ale opět stoupne, význačnými bolestmi hlavy, ve svalstvu, kloubech a za očima, typická je vyrážka objevující se obvykle po poklesu teploty, někdy i krvácení z nosu a zvětšení mízních uzlin. Rekonvalescence je zdlouhavá, někdy se dostavují depresivní stavy.
 
Vyskytuje se epidemiologicky ve všech tropických oblastech ( v posledních letech epidemie v Číně, na Filipínách, v Thajsku, Kambodži aj. asijských státech a také v severní částí Jižní Ameriky, ve střední Americe a na Kubě)
 
Přenašečem jsou komáři, v západní Africe také opice. Prevencí je ochrana před komáry.
 
Tereza Hladká (soutěžní příspěvek, f500)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz