reklama

 
banan webhosting

Luxorské muzeum

: Píše se podzim 1989, v Luxorském chrámu probíhá z důvodu nestability sloupů sloupového nádvoří snaha o jejich posunutí o několik metrů dále na zpevněné místo. Při posunutí sloupů nacházejí egyptští archeologové pod dvojitou sloupovou řadou na východní straně úkryt, starobylé skladiště soch...
 
Skrýš obsahuje více než dvacet skvěle dochovaných skulptur. Většina soch s podobami bohů a králů je z kamene. Nejstarší z nich pocházejí z doby Thutmose III. Senzace konce devadesátých let je natolik atraktivní, že snímky z tohoto dvora Luxorského chrámu oblétají svět rychlostí srovnatelnou snad jen s objevem Tutanchamonova hrobu.
 
: Po nezbytné restauraci jsou sochy převezeny a od ledna 1992 jsou všechny vystaveny v muzeu v Luxoru a patří k nejkrásnějším výtvorům staroegyptského sochařství. Návštěva luxorského muzea, otevřeného v roce 1975 v nově postavené, moderní budově, je tak milou povinností každého návštěvníka Théb.
 
Vstupné do muzea je, vzhledem k zde vystaveným exponátům, zanedbatelných 20 LE na osobu, dalších 10 LE za zakoupení "povolenky" na fotografování a můžete vstoupit; videokamera není povolena. Myslím, že poněkud nepříjemná je krátká otevírací doba v tomto muzeu a je nutno jeho návštěvu pečlivě skloubit s dalším programem.
 
Většina exponátů je uložena v prosklených vitrínách s pečlivě udržovanou teplotou a vlhkostí, jednoduše označena ve staroegyptském stylu, ale nechybí ani nezbytná tabulka s popisem předmětu v egyptštině a angličtině. Luxorské muzeum je oproti muzeu v Káhiře nesrovnatelně menší a je cíleně zaměřeno právě na nálezy z thébské oblasti, hlavně luxorského chrámu. : Možná i proto se zde nesetkáte s mačkajícími se davy turistů a budete mít spoustu času a volnosti prohlédnout si jednotlivé exponáty.
 
Nevšední krásu vystavených uměleckých děl s nevyčíslitelnou historickou hodnotou zvýrazňuje nevtíravé bodové osvětlení a jejich aranžmá. Po vstupu do muzea vás uvítá socha v životní velikosti a za ní po šesti schodech vystoupíte do vlastního sálu muzea, kde jsou seřazeny jednotlivé exponáty podle místa jejich nálezu a chronologického řazení. Do patra se vyjde po pohodlné rampě a zde jsou vystaveny další exponáty starověkého Egypta, včetně několika nálezů z proslulé pohřební Tutanchamonovy výbavy, především lodě, sandály a zbraně. Nechybějí ani rozličné šperky, vázy, amulety a všudypřítomné ušabti.
 
Návštěva Luxorského muzea a prohlídka jeho exponátů zapůsobí trvale nesmazatelným dojmem na každého zájemce o historii Starého Egypta. Fotografie několika exponátů luxorského muzea z mého alba najdete na adrese:
 
http://www.volny.cz/sutech/luxor/
 
Stanislav Šebek (soutěžní příspěvek, f500)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz