reklama

 
banan webhosting

Divoká Afrika na vzdálenost hlavně pušky

Desítky prodejců suvenýrů, moderní města, bezpečné cestování s některou z řady cestovních kanceláří - nejen to je dnešní Afrika. Afrika, to jsou i husté deštné tropické pralesy, divoká zvířena nebo palmové a banánové víno na rušných tržištích. A také politický chaos doprovázený bídou. Afrika, to je i Středoafrická republika.
 
Právě politický chaos způsobil, že se SAR (Středoafrická republika) stala pro turisty jen těžko dostupnou. Průvodci navíc varují před malárií a velmi častým výskytem AIDS. Zmíněné nepříjemnosti a těžkosti ovšem na druhé straně vyvažuje skutečnost, že se zde nachází řada nádherných národních parků, mj. i s pygmejskými průvodci, lesními slony nebo vzácnými nížinnými gorilami.
 

 
Pohled zpět
 
Archeologické výzkumy svědčí o tom, že na území dnešní SAR existovala civilizace již 5 000 let před naším letopočtem. O tomto období však v podstatě není nic více známo. Zato ovšem stojí za zmínku, že od 17. do 19. století byli severu země odvlečeni obyvatelé celých vesnic a poté prodávání na trzích s otroky v Káhiře a na dalších místech.
 
V době francouzské nadvlády byla země rozdělena na 17 částí a ty byly pronajímány evropským firmám, které za to vládě odváděly podíl ze svého zisku. Podmínky afrických zaměstnanců byly kruté, jednalo se v podstatě o jinou formu otroctví. Řada původních obyvatel země při něm přišla o život. To vše jsou důvody, proč je SAR dodnes jen velmi řídce osídlena.
 
Země získala v roce 1959 nezávislost, prvním prezidentem se stal David Dacko.V roce 1966 provedl šéf armády Jean-Bédel Bokassa vojenský převrat a od té doby je situace v zemi nestabilní a vláda nedemokratická. Oficiálním jazykem je francouzština, často se však užívá (i v oficiálním styku) jazyk Sango. Na území SAR se dnes těží diamanty a dřevo, pěstuje se tu bavlna, šije oblečení a vyrábějí motocykly a kola.
 

 
Příroda
 
Husté tropické deštné pralesy na jihu směrem k severu řídnou. Můžete se v nich setkat nejen s exotickou flórou, ale také se zvířenou, kterou jinde jen těžko spatříte. Sloni, žirafy, lvi, leopardi, ale třeba také desítky nádherně zbarvených motýlů se mohou stát tím nejlepším cílem vašich objektivů. Pokud máte agresivnější choutky (a plné kapsy peněz - průvodce Lonely planet uvádí částku 30 tisíc amerických dolarů), můžete se zúčastnit safari a zastřelit si svého lva, leoparda nebo antilopu bongo.
 
Období dešťů trvá na jihu od května do října, směrem k severu se zkracuje a trvá od června do září. Pro návštěvu této země je vhodné vybrat si čas mimo uvedené období.
 

 
Potrava
 
Místní obyvatelé často jedí rukama, cizinci však zpravidla nabídnou lžíci. Jezte vždy pravou rukou, levá je vyhrazena na toaletu - pokud se tohoto pravidla nebudete držet, patrně vzbudíte jisté pohoršení.
 
Jídlo se typicky skládá z nějaké hlavní součásti, např. rýže nebo banánů, a z omáčky. Domorodí obyvatelé rádi pijí místní pivo, případně banánové nebo palmové víno. Koupit se dá i zázvorové pivo, ale kvůli nebezpečí kontaminace vody, ze které je vyráběno, před ním průvodci varují. Spropitné personál očekává jen v lepších restauracích a hotelech.
 

 
Kam se podívat
 
Cestou po SAR se doporučuje navštívit město Bangui, založené Francouzi v roce 1889 a ohraničené z jedné strany řekou a z druhé stále zelenými kopci. Některé části města ovšem mohou být nebezpečné (což ostatně platí i v řadě zemí, které považujeme za ""civilizovanější""). Centrem města je Place de la République, za návštěvu pak stojí i hlavní trh (Marché Central) nedaleko přístavu, a kousek od něj položený prezidentský palác. Hlavní nákupní třídou města je Avenue Boganda. Pokud vás zajímají hudební nástroje, staré mince a další historické artefakty, pak se můžete na jejich sbírku zajít podívat do Musée de Boganda na Ave de la France.
 
K dalším pozoruhodným místům patří Sibut, Zinga s řadou jinak v této části Afriky vzácných dřevěných domů, nebo M Baiki, centrum oblasti, kde žijí pygmejové (v průměru jen 120 cm vysocí) a kde se pěstuje káva. Z ""volné přírody""zmiňme parky Dzanga-Sangha Reserve, s panenským deštným pralesem, Dzanga Park nebo hůře přístupný Ndoki Park.
 

 
A několik poznámek
 
Jediným použitelným vstupním bodem do země zůstalo letiště v Bangui. Vízum by mělo být možné získat mj. na francouzských ambasádách v afrických zemích. Nejlevnější hotel vyjde na 5 dolarů, nejdražší na až 30krát tolik. V elektrických zásuvkách je napětí 220 V. Za nejjednodušší jídlo zaplatíte půl dolaru, nejdražší vás přijde opět až na cca 30krát tolik (ve špičkové restauraci).
 

 
(pen, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz