reklama

 
banan webhosting

Palenque a tajemný Chrám nápisů

: Město Palenque je jednou z nejimpozantnějších mayských památek. Zřejmě je to díky tomu, že jsou jeho ruiny obklopeny hustým pralesem, kterému vévodí především vysoké a mohutné mahagony, cedry a sapodilly. Také je často zahaleno mlhou. Leží ve výšce téměř 3 000 m nad mořem.
 
Klima je tu teplé (průměrná teplota 26 C) a vlhké (průměrné roční srážky 2156 mm) s málo sezónními změnami a srážkami během celého roku. Palenque reprezentuje západní variantu klasického období Mayské civilizace.
 
Palenque bylo objeveno už před 200 lety různými cestovateli. Leží na poloostrově Yucatán v jižním Mexiku a můžete se tam dnes pohodlně dopravit po asfaltových silnicích. Atmosféra města je vskutku tajemná, protože ještě dnes jsou mnohé jeho chrámy a pyramidy skryty pod zemí. Ve 40. letech byl odhalen působivý komplex, který se dnes nazývá " El Palacio". Stavba stojí na několika plošinách, které jsou dále rozděleny na různé prostory a dvory. Na pilířích se kdysi skvěly reliéfy, které se zachovaly jen ve zlomcích.
 
Vedle takzvaného paláce stojí různé chrámové pyramidy, které dnes všechny nesou podivné názvy. Je tu Chrám kříže, Chrám slunce a Chrám nápisů. Všechny tyto názvy pocházejí z naší doby; jak nazývali své svatyně jejich stavitelé, nevíme.
 
Mezi mnoha umělecky zdobenými budovami je Templo de las Inscriptiones, Chrám nápisů, nejtajemnější. Leží v jižním rohu Palacia u kopce, který archeologové pokládají za přírodní tektonický útvar. Ovšem lze o tom i pochybovat, protože kopec se zcela viditelně rozděluje na čtyři terasy. Na vrcholu stojí jeden chrám a tři trosky, srovnané pěkně do jedné osy, jejíž prodloužená čára probíhá paralelně se spodním chrámovým stupněm a míří přesně na západní roh jedné podlouhlé budovy. Hustě zalesněný kopec navíc zakrývá pohled k jihu. Mayské pyramidy ale vždycky stojí na místě, ze kterého je volný výhled do všech stran. Proto je docela možné, že uvnitř stavby se mohou nacházet další dosud neobjevené poklady a tajemství.
 
Chrám nápisů vlastně trůní na 16 metrů vysoké pyramidě z devíti podstavců, na sobě navrstvených schodů. Z předního náměstí vede široké příkré schodiště se 60 schody až ke svatyni. Pět otevřených vchodů je z boků chráněno šesti sloupy s jedinečnými štukovými reliéfy. Uvnitř visí nádherné reliéfové desky s 617 hieroglyfy, které daly chrámu jméno : Chrám nápisů. V roce 1949 právě zde vypukla největší archeologická horečka Mezoameriky.
 
Pokud tedy máte do těchto končin namířeno, rozhodně si návštěvu Palenque a Chrámu nápisů nenechte ujít.
 
(Yanka) (Soutěžní příspěvek, f100)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz