reklama

 
banan webhosting

Co takhle karneval v Benátkách

:Pod pojmem karneval si každý představí asi něco jiného - někomu vytane na mysli jihoamerická varianta, jiný si zase připomene rej masek z Benátek. V případě, že je vašemu srdci bližší ta druhá možnost, pak je následující článek přímo pro vás a řeč nebude jen o karnevalu ale hlavně o "ostrovním" městě Benátkách.
 
Tento rok totiž s největší pravděpodobností již karneval v Benátkách (tedy v těch italských) již asi nestihnete. Rej masek v ulicích však rozhodně není jediným důvodem, proč do tohoto severoitalskou přístavu zamířit. Bohatá historie a neopakovatelná atmosféra láká každoročně tisíce lidí, kteří chtějí město spatřit dříve než se "potopí".
 
Historie
 
Samozřejmě s tím potopením města to snad nebude až tak vážné, ale jisté náznaky zejména díky velkému znečistění místní vody se již začínají objevovat. Holinky v kufru tak nejsou v žádném případě špatnou ideou, na náměstí Piazza di San Marco totiž stačí jen trochu větru a deště a možná je rádi vybalíte. Ani taková nepříjemnost, která je vlastně nedílnou součástí místní osobité atmosféry vám ale určitě návštěvu příliš nepokazí. Voda je totiž nezbytnou součástí Benátek, vždyť koneckonců leží na 118 ostrovech, které jsou spojeny více než 400 mosty.
 
:Právě blízkost vody, která jednak město chránila ale přinášela i obživu, byla hlavním důvodem rozkvětu Benátek. A město založené roku 452 Venéty (odtud i originální název Venezia) toho opravdu dokázalo využít a v období mezi 10. a 16. stoletím se zejména díky čilému obchodu s Orientem zařadilo mezi nejbohatší státy světa. Orientální vliv se ostatně podepsal i na městě samotném, kde řada budov nese tyto východní vlivy (např. chrám sv. Marka nebo dóžecí palác) dodnes. Bohatství se podepsalo ostatně i na vlastní výzdobě města, peníze lákaly nejlepší umělce té doby. Výsledkem je pak vlastně jedno obrovské muzeum na vodě.
 
Zajímavá místa
 
:Grand Canal -jedna s nejdůležitějších dopravních tepen města, která má délku 3,8 km a místy je až 70 metrů široká
 
Náměstí sv. Marka (Piazza di San Marco) - považováno za jedno z nejkrásnějších na světě je dlouhé 175 metrů a široké místy až 82 metrů, je celé vydlážděné mramorovými deskami, které však často nejsou vidět díky obrovským hejnům holubů
 
Basilica di San Marco - postavená v 9. století pro uschování ostatků sv. Marka. Po požáru v 10. st. byla obnovena a postupně dostavována a přebudovávána podle nových trendů až do finální podoby ze 17. století. Kromě venkovní krásy zdobené 5 kupolemi , barevnou fasádou se může pochlubit i nádherným interiérem.
 
Dóžecí palác (Palazzo Ducale) - je od 9. st. sídlem dóžat a také vládní a soudní budovou. Současná podoba je ze 14. a 15. st., je protkán bohatě zdobenými sály s obrazy od Tintoretta, Tiepola a dalších. Vevnitř si pak rozhodně nenechte ujít zasedací síň Velké rady s obrazy 72 dóžat a dóžecím trůnem.
 
Most vzdechů (Ponte de Sospiri) - zřejmě jeden z nejznámějších mostů světa, propojuje dóžecí palác s místním vězením
 
Accademia delle Belle Arti - galerie se sbírkou benátského umění s výběrem děl od 14. až po 18. st, včetně takových jmen jako je Bellini, Tizian nebo Veronese.
 
A co takhle karneval
 
Nyní se však vratmě ke karnevalu, kterým jsme toto povídání o Benátkách začali. Ač při pohledu z okna můžeme vypadat bláznivě, právě nyní je karnevalový čas. Právě na druhou polovinu únoru totiž onen slavný čas masek připadá. Tento rok jej sice už pozdě, ale co takhle příští. Tedy jestli máte dostatečně slušivou masku abyste s ní v Benátkách uspěli (pokud ne tak si připravte minimálně 50 dolarů na její pronajmutí přímo na místě.)
 
Zajímavé odkazy
 
http://www.venezia.net/default.eng.asp - informace o benátkách
 
http://www.guestinvenice.com/carnivalofvenice/ - vše co chcete vědět o karnevalu, včetně opravdu zajímavé foto galerie
 
http://www.boglewood.com/timeline/ - více o dějinách Benátek
 

 
(als)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz