reklama

 
banan webhosting

Sedm let v Jižní Africe

:Jako středoevropskému národu bez kontaktu s moře v naší historii bohužel nenajdete mnoho velkých objevitelů a cestovatelů. Naše geografická poloha tomu výrazně brání, něž totiž něco můžete objevit tak musíte urazit stovky kilometrů již dávno prozkoumanými oblastmi, což většinu cestovatelů zřejmě vždy odradilo. Najdou se ale samozřejmě i vyjímky. Jednou z nich je i celosvětově proslulý cestovatel Emil Holub, jehož výročí úmrtí jsme si nedávno připomněli.
 
Tento známý lékař a cestovatel se narodil v Holicích 7. října 1847 a již od mládí mu daleké kraje a povídání o nich učarovaly. Ihned po absolvování lékařské fakulty se tak roku 1872 vydává do jihoafrického Port Elizabeth, kde si lékařskou praxí vydělává potřebné peníze na expedice. Celkem odtud pak pořádá tři expedice, kdy např. na té třetí, nejdelší dorazil až k Viktoriiním vodopádům. Zde bohužel onemocněl zimnicí a po ztrátě všech léků mu nezbylo nic jiného než expedici ukončit. Poté se vrací do Evropy, kde publikuje knihu Sedm let v Jižní Africe, která dosáhla celosvětové ohlasu a společně s V. Náprstkem pořádá přednášky po Evropě. Zároveň se marně zasazuje za zřízení africké muzea a po zpochybnění jeho vědeckých výsledků se raději věnuje přípravám na další expedici.
 
Na tu vyjíždí společně s manželkou a dalšími průvodci roku 1883. Přes Limpopo, Šošong a Zambezi se Holub dostává opět k Viktoriiním vodopádům, jejichž mapu připravuje. Dále pak výprava postupuje na území kmene Mašukulumbů. Zde se ovšem objevují problémy a po přepadení domorodci a zabytí jednoho člena výpravy nezbývá výpravě nic jiného něž expedici ukončit a vydat se na strastiplnou cestu zpět.
 
Po této cestě se Holub opět vrací do Evropy, kde chtěl umístit své sbírky v Národním muzeu, které je ale bohužel odmítlo. Opětovné zneuznání Holub jen těžce nese a proto se raději stěhuje do Vídně, kde posléze 21. února 1902 umírá.
 

 
Zajímavé odkazy:
 
http://www.aconet.cz/npm/ - Náprstkovo muzeum v Praze (najdete zde i část sbírky Emila Holuba)
 
http://www.findagrave.com/pictures/9177.html - místo posledního odpočinku známého cestovatele
 

 
(als)
 

 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz