reklama

 
banan webhosting

V Číně jsou lidé stále mučeni

Podle nové zprávy Amnesty International dochází v Číně zcela běžně a systematicky k mučení obyvatel. A to nejen ve všech státních institucích, od policejních stanic až po "převýchovné pracovní tábory", ale také přímo v domácnostech občanů, na pracovištích i na veřejnosti. Obětí mučení se přitom může stát prakticky kdokoliv.
 
Když úředníci z městského úřadu pro kontrolu porodnosti zadrželi Zhou Jiangxionga v květnu 1998, pověsili ho hlavou dolů, opakovaně ho mrskali a tloukli dřevěnými tyčemi, pálili nedopalky od cigaret a pájkou a nakonec mu vyrvali genitálie. Tento třicetiletý rolník z provincie Hunan byl umučen k smrti, protože nechtěl sdělit informace o vlastní ženě, podezírané z toho, že otěhotněla bez povolení.
 
Nejde o ojedinělý exces, každoročně je v Číně umučeno k smrti mnoho lidí. Amnesty International (AI) včera zveřejnila obsáhlou zprávu dokumentující řadu dalších podobných případů.
 
"Ačkoliv vláda tvrdí, že se věnuje boji proti mučení, příslušná vyšetřování jen zřídkakdy přivedou viníky před soud a vyšetřovatelé ochotně přijímají oficiální zprávy, popírající jakékoliv mučení," uvádí zpráva AI.
 
Oficiální úsilí o eliminaci mučení je navíc podkopáváno vládními nařízeními v průběhu periodicky se opakujících "tvrdých úderů", kampaní k potlačení kriminality a politických zákroků, např. proti příslušníkům sekty Falun Gong či údajným separatistům v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, kdy úředníci v zájmu dosažení rychlých výsledků dostávají zelenou v používání jakýchkoliv prostředků.
 

 
Mučící úředníci
 
Na stále rostoucí škále úředníků uváděných jako původci mučení jsou zastoupeni výběrčí daní a pokut, soudci, prokurátoři, soudní úředníci, představitelé obecní samosprávy, straničtí vůdcové a úředníci bezpečnostních složek všeho druhu.
 
V minulém roce média v Shenzenu uvedla celou řadu případů, kdy bezpečnostní úředníci pracující v místních obchodech opakovaně bili, mučili a dokonce zabili zákazníky, kteří si stěžovali na ceny nebo byli podezíráni z krádeže.
 
Mnoho žen bylo mučeno, a dokonce znásilněno a sexuálně zneužíváno příslušníky policie, kteří je obviňovali z prostituce. Policie má pravomoc ženám podezíraným z prostituce uložit okamžitou pokutu a na ně i jejich údajné klienty uvalit vazbu až v délce dvou let za účelem "dozoru a výchovy". Policie zadržuje a mučí ženy s cílem získat od nich seznamy jejich údajných klientů, které by pak mohla vydírat. Mnoho údajných prostituek i jejich klientů v důsledku mučení zemřelo.
 
V nebezpečí mučení se ocitají rovněž údajní "tuláci". Např. ženě, která v červenci 1999 přijela za obchodními záležitostmi do Guangzhou, byla odcizena zavazadla a ona sama byla uvězněna policií, neboť ta ji považovala za duševně nemocnou tulačku. Po opakovaném znásilnění byla poslána do nemocnice pro nemocné, postižené či duševně nemocné tuláky a její rodina musela zaplatit "poplatky za léčbu", aby vůbec mohla být propuštěna. Ačkoliv později identifikovala osm až devět podezřelých a podala několik stížností a žádostí o odškodnění, vyšetřování bylo oddalováno do doby, dokud se celý případ nedostal do médií.
 

 
Političtí vězni
 
Mučení politických vězňů a disidentů zůstává obvyklou praxí. V Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang a v Tibetu je jen málo politických vězňů, kteří jsou ušetřeni mučení. V červenci 1999 etnický Ujgur Zulikar Memet popřel obvinění ze separatistických aktivit a prohlásil, že k doznání byl donucen mučením. Před soudem ukázal stopy mučení na vlastním těle, včetně chybějících nehtů, jež mu byly vytrhány. Žádné další vyšetřování se ovšem nekonalo a Zulikar Memet byl údajně 14. června 2000 popraven.
 
K potlačení disentu je zneužívána i psychiatrie. Xue Jifeng, odborářský aktivista z provincie Henan, byl od prosince 1999 do července 2000 násilně zadržován na Městské psychiatrické klinice v Xinxiangu a přinucen užívat léky. Byl propuštěn až poté, co souhlasil s tím, že se nebude účastnit politických aktivit a přestane se "starat o záležitosti druhých lidí".
 

 
Hledání řešení
 
Při odhalování příslušných případů hrají stále významnější roli čínská média a přispívají tak do prohlubující se debaty o zneužívání pravomocí ze strany policie, o mezerách v právní ochraně a o hrůzách určitých druhů vazby. Nikdy ovšem nepřinášejí údaje o mučení v "politických" případech.
 
"Mučení v Číně zůstává hlavním problémem v oblasti dodržování lidských práv. Rozšiřuje se spektrum úředníků, kteří je páchají, stejně jako počet jejich obětí. Již po mnoho let vláda prohlašuje existenci mučení za vážný problém, nicméně proti němu podniká jen velmi málo. Nadešel čas k uskutečnění účinných opatření v této oblasti," uvádí Amnesty International.
 
Zpráva AI rovněž uvádí několik doporučení pro čínskou vládu včetně absolutního odmítnutí mučení, vyloučení všech soudních důkazů získaných mučením, ukončení praxe samovazeb a svévolného zadržování, zajištění zadržovaným přístupu k právníkům, rodinám, lékařské péči a zajištění efektivních mechanismů umožňujících podávání stížností.
 
Zpráva rovněž upozorňuje, že obětí mučení se může stát každý - od lidí podezřelých z trestných činů, disidentů, dělníků, až po zcela nezúčastněné občany a úředníky.
 
Výše uvedená zpráva AI byla zpracována jako součást celosvětové kampaně AI "Take a Step to Stamp out Torture". V rámci této kampaně připravila česká pobočka AI široké spektrum aktivit (infostánky, podklady pro psaní apelů vyzývající dotyčné politické představitele k zastavení mučení, koncerty pro lidská práva, mše za oběti mučení atd.) mající za cíl oslovit českou veřejnost, seznámit ji s aktuální situací v oblasti porušování lidských práv a nabídnout jí možnost přispět k jejímu zlepšení.
 
Speciální webovou stránku věnovanou kampani AI proti mučení naleznete na adrese http://www.stoptorture.org , česká pobočka Amnesty International má webovou adresu http://www.amnesty.cz .
 
(pen, dom)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz