reklama

 
banan webhosting

Tropický ráj

Průzračná mořská voda, korálové útesy, zelená údolí a spousta tropického ovoce - to je ostrov Svatý Vincenc a na 30 menších - Grenadin. Jen přibližně 12 z nich je ovšem obydleno - což ovšem nemusí nic měnit na jejich přitažlivosti pro turisty. Ti se zde mohou do sytosti slunit, potápět se k útesům, jezdit na surfu - nebo se věnovat jiné bohulibé činnosti. Některé ze zmíněných ostrovů může navštívit kdokoli (ročně sem přijede na 60 tisíc turistů), jiné jsou vyhrazeny pro bohaté a slavné - a ti zde mají svůj klid v ráji na Zemi. Vítejte na Svatém Vincentu a Grenadinách!
 
Území ostrovů by se na plochu České republiky vešlo asi 200krát, obyvatel tu žije asi jedna setina populace naší země. Největší z ostrovů, Svatý Vincenc, má plochu asi 360 kilometrů čtverečních, nejmenší ostrovy měří jen pár akrů.
 
Nejsevernějším z ostrovů je Svatý Vincenc, který je obchodním a politickým centrem země. Tvoří také takřka 90 % jejího území a žije na něm na 90 % jejích obyvatel. Ostrov je vulkanického původu - na první pohled je plný zeleně s tropickými deštnými lesy ve vnitrozemí, zvlněný, s hlubokými údolími, ve kterých jsou banánové a kokosové plantáže. Pěstuje se tu i cukrová třtina. Nejvýše položená je severní třetina ostrova (až 1 234 metrů nad mořem - tolik shodou okolností měří zdejší jediná činná sopka Soufriere).
 
Do povědomí veřejnosti se dostal také ostrov Mustique. Spravuje ho soukromá společnost a plodů tropického ráje si tu užívala (a dosud užívá) řada známých osobností (mj. Mick Jagger).
 

 
Ohlédnutí
 
Ostrovy byly podle všeho objeveny v roce 1498 Kryštofem Kolumbem. Tehdy tu žili karibští Indiáni, kteří svou zemi úspěšně bránili proti dobyvatelům. Teprve v roce 1675 se tu usídlili první afričtí otroci, kteří sem doplavali z potápějící se holandské lodi. Místní obyvatelstvo (označované jako Žlutí Karibičané) je přijalo mezi sebe (a vžil se pro ně název Černí Karibičané).
 
: Z Evropanů zde žili od počátku 18. století Francouzi, kteří spolu s místními obyvateli svedli krvavý boj o ostrovy s Angličany. Tehdy zahynulo mnoho původního obyvatelstva ostrovů. Od roku 1783 se pak ostrovy staly britskou kolonií.
 
V roce 1812 zničila sopka Soufriere většinu kakaových a kávových plantáží. O 22 let později vešel ve Velké Británii v platnost zákaz otrokářství - a tak bylo na Svatém Vincentu propuštěno na svobodu na 18 000 otroků. V roce 1898 se na ekonomice země podepsal ještě hurikán a o 4 roky později další erupce Soufriere.
 
Rok 1969 byl pro Svatý Vincenc rokem nastolení vlastní vlády, o 10 let později následovalo vyhlášení úplné nezávislosti na Británii (v rámci Commonwealthu). Tak vznikl dnešní stát Svatý Vincenc a Grenadiny.
 
V roce 1979 znovu vybuchla Soufriere a v letech 1980 a 1986 způsobily významné škody neobvykle silné hurikány. Britská minulost se tu nezapře - stále jsou zde oblíbeny evropský fotbal a kriket. Jinak je ovšem zdejší kultura směsí kultury původní a importované.
 

 
Na cestu
 
Svatý Vincenc není pro návštěvníky nijak zvlášť drahý (pomineme-li ovšem cestu). Za levné jídlo tu dáte (po přepočtu) okolo 120 Kč, v průměrné restauraci počítejte spíše s dvojnásobkem. K ceně jídla je zpravidla automaticky připočteno 10 % za obsluhu, spropitné pak již ovšem není nutno dávat.
 
Velmi levné ubytování lze pořídit již od 600 Kč, na běžný hotel si připravte spíše 1 500 až 3 500 Kč. V zásuvkách se potkáte s 220 V/50 Hz. Platební karty jsou přijímány v lepších hotelech, půjčovnách aut i v lepších obchodech.
 
Počasí je tu po celý rok poměrně příjemně teplé, liší se ovšem srážkami. Sušší období trvá od ledna do května, kdy je tu také nejvyšší turistická sezona. A ještě jedna poznámka: Žijí tu tři druhy hadů - naštěstí prý všechny neškodné.
 

 
Kam se vypravit
 
V hlavním městě Kingstownu můžete vidět kamenné domy z dob koloniální éry, navštívit rušný rybářský trh, nakoupit v ""rumových"" obchodech nebo si prostě jen tak vychutnávat atmosféru této nevelké metropole. Průvodci doporučují nevynechat návštěvu zdejších známých kostelů (gotický kostel Panny Marie, katedrála Sv. Jiří a Metodistický kostel), botanické zahrady (vzdálené necelou čtvrthodinku chůze z centra) nebo Bay a Bedford streets s obchůdky místních řemeslníků. Zájemci o historii si jistě nenechají ujít Národní muzeum.
 

 
Ostrov Bequia je největším z Grenadin. Kdysi se tu stavělo hodně lodí, dnes je v centru zájmu spíše turistický ruch. Nádherné pláže a turistické atrakce (mj. Anthneal's Private Petite Museum) naleznete na jihu ostrova v zálivu Přátelství (Friendship Bay), na západním pobřeží leží obchodní centrum Port Elizabeth.
 

 
Na ostrovech Svatý Vincenc i na Bequii si ovšem můžete užívat i místní zeleně a nádherných scenérií tvořených jejich zvlněných povrchem.
 

 
Jako Tobago Cays je označována skupina neobydlených kamenitých ostrovů na jihu Grenadin. Turisty sem přitahuje nejen průzračná voda, ale také nádherné korálové útesy. Vydáte-li se jejich směrem, patrně vám bude branou ostrov Union (průvodci mimochodem doporučují navštívit zdejší záliv Richmond).
 
(pen, dom, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz