reklama

 
banan webhosting

Na sáňkách k moři

: Snad každý, kdo má rád křik racků, šum i bouření vln, barvy a vůně moří a oceánů a zná je jen z letních zájezdů či putování, jednou zatouží poznat to vše v zimní náladě se zasněženou pláží.
 
Takový sen o moři nutí člověka objevovat a vážit nejrůznější možnosti. Ta moje se již dlouho jmenovala Gdaňsk s mořem Baltickým. V úvahu připadala i jiná moře s jinými městy, ale časově, finančně a vůbec celkově je myslím právě Gdaňsk s okolními Sopoty a Gdyní nejdostupnější. Nejenže se v Polsku cítíme více jako doma než v zemích západnějších, ale je přijatelnější i po finanční stránce.
 
I student si na několikadenní výlet na Polské pobřeží může běžně vydělat během dvou či třech víkendů brigádou. Pokud je odhodlán dojet na pobřeží vlakem, má trochu času a nehodlá se stravovat v lepších restauracích, nic mu nebrání v cestě.
 
V době psaní článku (únor 2001) lze na zpáteční železniční jízdenky z Čech do Polska dostat slevu 30-40 % a 16 hodin dlouhou cestu můžete příjemně zpestřit prohlídkou noční Wroclawi, na kterou máte dvě hodiny čas během přestupu.
 

 
Gdaňsk, Sopoty a Gdyně
 
Gdaňsk, Sopoty a Gdyně tvoří srostlé trojměstí a mezi těmito městy jezdí každou chvíli vláček ""kolejka"" se spoustou zastávek. Gdaňskou městskou hromadnou dopravou se Sopotům můžete však natolik přiblížit, že již prakticky stačí přejít ulici. Gdaňské nádraží leží asi patnáct minut procházkou pěknými historickými částmi města od náměstí se sochou Neptuna - symbolem Gdaňska. Na malé rozloze tam potkáte nemálo velkých kostelů, říční kanál, otevřený i krytý trh nejen s rybami a sem tam nějakou tu hospodu, kde si můžete dát třeba typické polské jídlo Bigos nebo různé druhy boršče.
 
Pokud už se nebudete moci dočkat moře, prostě nasedněte třeba do tramvaje č.6 nebo č.12, dojeďte na konečnou, přejděte parčík a náhle se před vámi otevře Balt se spoustou racků a labutí. Po pobřeží si můžete udělat procházku třeba do Sopot a na ní potkáte lidi v dlouhých kabátech a čepicích. A pokud zrovna jedete s malým dítětem a stálo vám za to vozit s sebou sáňky, určitě s nimi nebudete na zasněžené pláži sami.
 
(Dva užitečné odkazy - ceny železnice pro cesty do Polska: http://www.cdrail.cz/cp1250/sluzby/osobni/tcv51.htm a informace o Gdaňsku v angličtině:
 
http://www.inyourpocket.com/Poland/Gdansk_home.shtml .)
 
(om)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz