reklama

 
banan webhosting

Plné zuby jedu

: Málokterá zvířata se těší tak špatné pověsti jako hadi. Některých z nich se lidé bojí oprávněně, jiní si jejich nenávist určitě nezaslouží - koneckonců hadů existuje na 2 300 druhů a tak je jen logické, že jsou mezi nimi velké rozdíly. Nejmenší z nich měří například jen 10 centimetrů, nejdelší 10 metrů.
 
V rozporu s vžitými představami je jedovatá asi jen jedna šestina všech hadů. Jak vlastně své oběti tráví? V horní čelisti mají duté zuby, které jsou spojeny s jedovými žlázami. Jakmile se had zakousne do své oběti, současně do ní vpustí jed, čímž ji ochromí.
 
Bylo by ovšem chybou domnívat se, že nejedovatí hadi nejsou nebezpeční. Někteří z nich se okolo kořisti omotají a rdousí ji. Větší druhy mohou tímto způsobem zabýt i dospělého člověka.
 
K nejznámějším druhům hadů patří hroznýši - ve vlhkých pralesích Brazílie, Venezuely a Peru žije hroznýš královský, který dorůstá délky až 4 metry. Ve střední a jižní Americe žije také hroznýš duhový. V karibské oblasti můžete narazit na hroznýše kubánského (na fotografii). V Asii pak přebývá jejich menší příbuzný, hroznýšek indický, který nedorůstá ani délky 1 metru. Největším z hroznýšovitých je anakonda, která žije v severní části jižní Ameriky a může měřit až 10 metrů.
 
Velkým hadem žijícím na jihu Asie je krajta tygrovitá, běžným a neškodným středoevropským hadem užovka obojková. Její příbuzná, užovka žlutozelená, žije v jižní Evropě, dorůstá délky až 3 metry (je tedy největším evropským hadem) a ačkoli není jedovatá, chová se někdy dosti útočně a kouše.
 
K dalším známým plazům patří kobry, které jsou nejjedovatějšími z hadů. Kobra indická (brejlovec) dorůstá délky až 2 metry a žije v přední Asii, kobra královská může měřit až 4 metry a potkat ji můžete v jihovýchodní Asii - v Číně, ve Vietnamu, na Filipínách, v Malajsii nebo v Barmě. Smrtelně jedovatý je i bungar proužkovaný (žije v Asii). V našich zeměpisných šířkách se z jedovatých hadů běžně vyskytuje jen zmije obecná, po Evropě se však můžete setkat i s jejími dalšími příbuznými - např. zmijí jurskou nebo růžkatou. Další druhy zmijí žijí v Asii a v Africe.
 
(pen, dom)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz