reklama

 
banan webhosting

Ostrovy plné ropy

Ačkoli může titulek svádět k domnění, že jde o nějakou obzvláště bohatou oblast, opak je pravdou: obyvatelé Galapág se z ropy, která k jejich ostrovům přitekla ze ztroskotaného tankeru Jessica, rozhodně netěší. Jaká je nyní na ostrovech situace?
 
Galapágy jsou nejpřitažlivější oblastí Ekvádoru. Turisté sem jezdí nejen za známými obřími želvami, ale také kvůli spojení se jménem Charlese Darwina, kterého zkoumání zdejšího ekosystému přivedlo až k jeho slavné teorii o vývoji druhů. Ročně sem přijede na 70 tisíc zahraničních turistů a příjmy z tohoto hospodářského odvětví činí cca 350 milionů dolarů ročně.
 
Představitelé místních cestovních kanceláří vyjadřují pochopitelnou obavu, že zprávy o ropě příjmy z cestovního ruchu výrazně sníží. Nejsou v tom však jednotní. Podle některých z nich jsou sice záběry na mrtvé ptáky odrazující, ale neodrážejí věrně situaci na ostrovech. Mnozí z nich považují za větší nebezpečí pro rozvoj turistického ruchu plánované pochody tisíců Indiánů na protest proti vládní ekonomické politice.
 
Vstup do národního parku na Galapágách přijde na 100 dolarů. Tato částká zajišťuje, že vybrané peníze umožní jeho ochranu i nynější záchranné práce. Podle některých představitelů cestovních kanceláří tak paradoxně mohou zprávy o posledních problémech některé turisty i přitáhnout - získají tak pocit, že svým příspěvkem pomohou postižené oblasti.
 
(pen, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz