reklama

 
banan webhosting

Země malířů a pralinek

: Na méně než poloviční rozloze tu žije takřka stejné množství obyvatel jako v České republice. Proslulé je místní pivo, ale také třeba čokoládové pralinky. Hodně se mluví o zdejších úřednících. Za zmínku stojí i architektura a další druhy umění. Naši turisté sem příliš často nejezdí, i když to není daleko. O jaké zemi že je řeč? O Belgickém království.
 

 
Krátké ohlédnutí
 
Historie Belgie je úzce spjata s jejími sousedy. Dobývaly ji germánské a keltské kmeny, žila pod nadvládou Francké říše - ve 14. století pod nadvládou burgundského vévodství zažila nebývalý kulturní a společenský rozkvět. Po smrti Karla Smělého (1477) ji ovládli Habsburkové, v roce 1516 se stala součástí Španělského Nizozemí - a rozkvět skončil s příchodem inkvizice. Posléze Belgie patřila i Francii a Rakousku, v roce 1830 získala nezávislost.
 
Ačkoli Belgie prováděla neutrální politiku, nevyhnuly se jí v minulém století 2 světové války. V roce 1914 i o 26 let později ji Německo porazilo. V roce 1948 vytvořila spolu s Nizozemskem a Lucemburskem Benelux. Následoval poměrně silný ekonomický růst a volba Bruselu za sídlo úředníků Evropské unie a NATO. V 70. letech poznamenalo zemi napětí mezi Valony a Vlámy, proto v roce 1980 dostalo Valonsko a Vlámsko autonomii. Belgie je konstituční monarchií s federativním uspořádáním (kromě Valonska a Vlámska je její třetí součástí hlavní město Brusel).
 

 
Rady na cestu
 
Belgie je známa svým často deštivým počasím, proto si na cestu nezapomeňte deštník. Až se budete rozhodovat, kdy sem vyrazit, určitě dáte přednost spíše letnímu období před zimou. Měli byste ovšem ještě vědět, že 21. července se slaví Den státnosti.
 
: Na kolik vás návštěva této země přijde? Ceny jsou podobné jako v okolních zemích, snad jen o poznání vyšší. Laciné jídlo pořídíte (po přepočtu) za cca 150 Kč, v běžné restauraci si připravte spíše dvoj- až trojnásobek. Spropitné je na vaší úvaze. Levné ubytování (které se ale těžko shání) pořídíte od 1 000 Kč za noc, v běžném hotelu však spíše počítejte s troj- až čtyřnásobkem. Běžně lze platit platebními kartami.
 

 
Kam se podívat
 
Brusel je hlavním městem Belgie i Evropské unie. V jeho srdci leží známé Grand Place (Velké náměstí) a okolo něj najdete řadu muzeí (mj. Muzea starobylého a moderního umění) a dalších zajímavých míst. Mezi všemi vyniká královský palác a známý ""čůrající chlapeček"" (Manneken Pis).
 

 
Antverpy ležící na řece Šeldě jsou druhým největším evropským přístavem. Známá je zdejší židovská čtvrť a diamantový průmysl, milovníci malířského umění si jistě okamžitě vzpomenou na jméno Rubens - a vydají se navštívit Rubensův dům s galerií. V Antverpách stojí rovněž největší belgický gotický kostel (Onze-Lieve-Vrouwe Katedraal) a Královské muzeum umění. Za návštěvu stojí i zdejší zoologická zahrada s řadou exotických zvířat.
 

 
Bruges bývá označováno za nejlépe zachované evropské středověké město. Ať už je to pravda, nebo ne, nelze mu upřít primát pokud jde o turistickou návštěvnost. Centrem všeho dění jsou středověký trh a hrad. Nechybějí ani muzea, ve kterých se lze seznámit se životem několik set let zpět i s tehdejším uměním (muzeum Stadhuis). Krásný rozhled si můžete vychutnat na věži středověké pevnosti (připravte se ale na vyšlápnutí několika set schodů).
 

 
: Gent má dobu své největší slávy za sebou. Ve středověku byl druhým největším evropským městem, hned za Paříží. Naleznete zde zachovalou pevnost; a nesmíte minout ani Sint-Baafskathedral s mistrovským dílem Jana van Eycka - dvanáctidílným Gentským oltářem (v jeho středu je nejznámější deska s názvem Klanění mystickému beránku - Adoration of the Mystic Lamb). Navštívit můžete i Muzeum krásného umění s řadou děl Hieronyma Bosche.
 

 
Do Arden se zřejmě vydají milovníci krásné přírody nebo zájemci o histroii druhé světové války. Ať už sem zamíříte kvůli říčním údolím a hlubokým lesům, nebo za jednou z velkých válečných vřav, vhodným výchozím bodem pro vás zřejmě bude město Namur, kam lze dorazit po železnici i některou z četných autobusových linek. A když už jsme se zmínili o cestě mimo města - samozřejmě se můžete vydat i na pláže poněkud studenějšího Severního moře.
 

 
Jak cestovat
 
Po Belgii je zřejmě nejlepší cestovat vlakem - železniční síť je tu totiž skutečně hustá. Na některých železničních stanicích vám navíc zapůjčí i kolo, což patrně přivítáte, jste-li sportovněji založeni a míříte na plošší sever země. K cestě po Belgii můžete využít i autobusy. Pokud nehledíte na peníze, lze si připlatit za vypůjčený automobil.
 
(pen, dom, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz