reklama

 
banan webhosting

Prales života a smrti

Na území sedmkrát větším, než je rozloha Francie, tu podle některých odhadů žije více než čtvrtina všech rostlinných a živočišných druhů naší planety. V důsledku lidské činnosti by však tato část Země mohla do dvaceti let takřka úplně zmizet z jejího povrchu. O čem je řeč? O Amazonii.
 
Velké diskuze rozpoutal článek v americkém časopise Science, který varuje před změnami, které by zničily ekosystém deštných pralesů v povodí Amazonky. Háček je v tom, že brazilská vláda přišla s rozvojovým programem v hodnotě 40 miliard dolarů, v jehož rámci mají být postaveny nové dálnice, železnice, hydroelektrárny apod. Existuje oprávněná obava, že to vše se neobejde bez poškození životního prostředí.
 
Vědci z amerických státních univerzit v Oregonu a Michiganu varovali před realizací uvedeného plánu - podle nich hrozí nebezpečí, že z dnešního deštného pralesa zbyde pouhá dvacetina jeho současného území. Zbytek podle nich podlehne výstavbě měst, silnic a další infrastruktury.
 
Brazilská vláda slíbila, že nechá vypracovat studii, která rozebere, jaké dopady mají jednotlivé body programu na oblast cenných deštných lesů. Podle organizace WWF (World Wildlife Fund) potřebuje Amazonie takový program, který umožní rozvoj a přitom nepoškodí zdejší ekosystém. Věřme, že se najde.
 
(pen, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz