reklama

 
banan webhosting

V Kongu se zase střílí

Rebelové bojovali s prezidentem Kabilou takřka celé 3 roky. Nyní je mrtev, ale situace v Konžské demokratické republice se z hlediska bezpečnosti nemění: již od pátku se střílí na severovýchodě země, kde proti sobě bojují příslušníci kmenů Lendu a Hema.
 
Stále nejasná zůstavá příčina vraždy prezidenta Kabily. Podle některých zdrojů za ní stojí okolní země, podle jiných tuzemští vzbouřenci, vyloučena není ani souvislost s nepokoji v armádě, jejíž příslušníci údajně v posledních měsících nedostávali své pravidelné platy.
 
Pokud jde o možné zahraniční souvislosti, stojí za to připomenout, že Uganda a Rwanda podporovaly v roce 1998 vzbouřence v Konžské demokratické republice v občanské válce proti Kabilovi. Jen o pár měsíců později se však postavily na opačnou stranu a teď se jejich představitelé se vzpřímenými hlavami účastní pohřbu ""velkého vládce"". Vládce, který byl v čele země od roku 1997.
 
Vojenské střety na severu země však zřejmě nemají se smrtí prezidenta nic společného. Již v minulém roce přišly na tomto území při vzájemných střetech o život tisíce lidí z obou kmenů. O minulém víkendu ve městě Bunia (na hranicích s Ugandou - právě uganďané údajně podněcují nepřátelství obou kmenů) projížděli ulicemi ozbrojenci s kůly, na nichž měli naraženy hlavy pobitých nepřátel.
 
Konžská demokratická republika, známá i jako Zair, získala nezávislost v roce 1960 (předtím byla pod správou Belgie). Dodnes však části jejího území kontrolují sousední Uganda a Rwanda.
 
(pen, dom, zahr)

 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz