reklama

 
banan webhosting

Bude nejvyšší mexická sopka soptit?

: Osmset let od poslední katastrofy je prý dostatečně dlouhá doba, aby se místní obyvatelé přestali bát. I to byl zřejmě jeden z důvodů, proč se část obyvatel v okolí nejvyšší mexické sopky Popocatepetl minulý týden odmítla podvolit naléhání úřadů a opustit své domovy. Sopka přitom výrazně zvýšila svou aktivitu a její opětovné snížení přinesl až samý závěr týdne. Co bude dál?
 
Vulkán Popocatepetl (někdy familierně označovaný jako Popo) měří 5 366 metrů a je viditelný i z Mexiko City, vzdáleného přes 65 kilometrů. Minulé úterý se z kráteru vyvalilo ohromné množství popela, které bylo větrem rozneseno až do vzdálenosti 20 kilometrů. To ovšem ještě není nijak hrozné - Popo někdy metá i kamení.
 
Vulkán nezlobí v posledních letech své okolí rozhodně poprvé - k menším zvětšením jeho aktivity došlo také v dubnu 1996, o rok později v červnu a také před dvěma lety v prosinci. K poslední evakuaci obyvatel žijících v okolí sopky došlo před 6 lety, v prosinci 1994. Tehdy se vulkán po 67 letech opět probudil k životu a více než 14 000 lidí z 11 okolních měst opustilo své domovy. Vědci nyní opět varovali před hrozícím nebezpečím lidi do vzdálenosti cca 10 kilometrů od vulkánu.
 
I pokud nynější mírné uklidnění přetrvá, s mírnou sopečnou aktivitou je podle seismologů třeba počítat až do roku 2002. Těžko ovšem říci, zda sopka spíše zase něčím nepřekvapí.
 
(pen, zahr, dom)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz