reklama

 
banan webhosting

Americký supervlak startuje

: Přichází služba světové třídy, přichází Acela. Tak - a podobně - znějí hesla americké společnosti Amtrak, která v tomto týdnu uvedla v takzvaném Severovýchodním koridoru (mezi Bostonem a Washingtonem) do provozu železniční službu s názvem Acela Express. Její součástí jsou i zbrusu nové vozy, které dosahují rychlosti až 260 kilometrů v hodině.
 
Služba Acela existuje ve třech variantách. Acela Express je tou nejvyšší variantou, určenou především pro náročné (a bohaté) cestující. Využívá vozy postavené společností Bombardier, které mohou dosáhnout rychlosti až 260 kilometrů v hodině a jsou tak schopny překonat např. vzdálenost mezi New Yorkem a Washingtonem za 2,5 hodiny. Nutno poznamenat, že maximální rychlosti využije vlak jen na některých úsecích trasy - jejich rozšíření bude vyžadovat další investice do infrastruktury. A ještě jedna poznámka - maximální pohodlí, telefon i elektrické zásuvky pro připojení notebooku jsou tu samozřejmostí.
 
Levnější (a horší) variantou Acely je Acela Regional. U ní se cestující mohou těšit z maximální rychlosti 200 kilometrů v hodině. Nejlevnější variantou je Acela Commuter - kromě nižší rychlosti vozů se navíc zvětšuje i počet zastávek na překonávané trase - a tím se pochopitelně i prodlužuje doba cesty. Ve vlaku také na rozdíl od předchozích služeb nejsou dopředu rezervována místa k sezení.
 
První koridor s Acelou Express (vedoucí mezi Bostonem a Washingtonem) byl zprovozněn s ročním zpožděním proti plánovanému termínu. V následujících letech by mělo přibýt dalších deset koridorů.
 
Důležitou roli při rozhodování o použití Acely Express budou nepochybně hrát ceny. Jednosměrný lístek mezi Washingtonem a New Yorkem přijde na 143 dolarů, trasa New York - Boston přijde na 120. To je něco mezi polovinou a třemi čtvrtinami sazeb, které nabízejí letecké společnosti. Nutno ovšem podotknout, že jejich víkendové nabídky jsou výhodnější než Acela.
 
Perličkou na závěr je skutečnost, že již druhý den po komerčním spuštění služeb měla Acela Express technické problémy - s přívodem elektřiny do vozu prostřednictvím pantografu. A tak musel být na trasu vyslán její spolehlivý předchůdce - Amtrak Metroliner.
 
Trasy, po kterých jezdí vlaky služby Acela, naleznete na http://www.acela.com/routes/index.html , jízdní řády na http://www.acela.com/schedules/index.html .
 
(pen, zahr)


 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz