reklama

 
banan webhosting

Jak přežít cestu za byznysem

Ne vždy je jediným cílem zahraničních cest poznávání památek, přírody a lidských zvyků v daleké cizině. Nemalý podíl na všech cestách mají cesty obchodní. I pro ně platí některá pravidla, která je dobrá dodržovat, jestliže chcete takovou cestu absolvovat v co největším pohodlí. Ostatně - řada dále zmíněných tipů platí obecně.
 

 
1) V letadle si vezměte vše, co nutně potřebujete, do příručního zavazadla. Řeč je především o notebooku s prezentací, kravatě a zubním kartáčku s pastou - určitě si ale vzpomenete i na další položky. Až vám ztratí vaše zavazadlo, nebudete muset začít prezentaci rozechvělou poznámkou, že možná na něco zapomenete, protože je váš notebook zrovna právě někde na Islandu.
 

 
2) Pokud bydlíte ve slušném hotelu, najdete tam nejen ručníky, mýdlo, šampon, kapesníky nebo sprchovací čapku (opravdu to někdo používá?), ale na recepci vám rádi věnují i holicí strojek a kartáček na zuby - obojí s příslušenstvím. To pro případ onoho výše zmíněného ztraceného zavazadla.
 

 
3) Pokud se přesouváte do jiného časového pásma, přeřiďte si hodinky už v letadle a pokud možno se vyvarujte (alespoň v prvních dnech) přemýšlení o tom, ""kolik je teď u nás doma"". Hned také začněte žít podle místního času. Rychleji si tak zvyknete na časový posun.
 

 
4) Nenuťte se hned do místních specialit. Objednejte si je teprve tehdy, až na ně dostanete chuť.
 

 
5) Seznamte se co nejdříve s okolím svého hotelu. Až vám obchodní partner navrhne sraz 2 bloky od hotelu v restauraci Sun, už byste mohli alespoň tušit. Stejně jako v případě, kdy se vás zeptá, jak se vám líbí ty báječné sochy v parku za hotelem.
 

 
6) Seznamte se s městem, do kterého jedete, ještě před cestou - internetové zdroje jsou takřka nevyčerpatelné. Pokud v něm objevíte něco skutečně zajímavého, můžete navrhnout schůzku právě tam.
 

 
7) Nezapomeňte si zjistit, jaké služby váš hotel poskytuje v ceně noclehu. Večerní koupel v bazénu, masáž nebo sauna nemusejí být k zahození.
 

 
8) Naučte se alespoň pár slov v místním jazyce. Pozdrav, uvítání i poděkování za pozornost určitě potěší nejen účastníky vaší prezentace.
 

 
9) Nezapomeňte občas zavolat domů manželce/přítelkyni. (Tento bod zřejmě není třeba blíže vysvětlovat :-). A nezapomeňte jí koupit dárek z cesty.
 

 
10) Pokud vám to program alespoň trochu umožní, projděte si alespoň ta nejbližší zajímavá místa města. Pokud se vrátíte z pracovní cesty do New Yorku a přiznáte, že jste z něj viděli pouze konferenční centrum, můžete vzbudit lehké pozdvižení. Mimochodem - často se toho dá hodně stihnout taxíky - jejich využívání je v zahraničí častější než u nás.
 

 
11) Připravte si nějaká zajímavá témata k hovoru - i mimo váš business.
 

 
12) Je třeba připomínat platební kartu? Kravatu? Oblek? Košili? Spodní prádlo? (Mimochodem - když budete mít to první a 2 hodiny času, to ostatní vlastně nemusíte tahat s sebou.)
 

 
13) Neplánujte si schůzky příliš těsně za sebou. Zbytečně by vás to stresovalo.
 

 
14) Nezapomeňte si s sebou vzít i nějaké ""neoficiální"" oblečení (označuje se též jako ""casual""). Nejlepší jsou nějaké plátěné kalhoty a sportovnější košile. Budete si tak moci nejen udělat pohodlí po jednání, ale nebudete se cítit ani divně na společenských akcích, které mají právě ""casual dress"" poznamenaný v pozvánce.
 

 
15) Přezůvky jsou v hotelu k nezaplacení. Postačí ale i volnější sandály. (V některých hotelech přezůvky dostanete, ale zdaleka ne všude.)
 

 
16) Nezapomeňte zkontrolovat, zda máte na mobilu (SIMkartě) povolený roaming. Pokud se jeho prostřednictvím chcete v zahraničí připojovat k internetu, zjistěte si i nastavení internetových služeb.
 

 
17) Zjistěte si, jak se dá k firemní poště přistupovat prostřednictvím webového rozhraní. Ve slušném hotelu se už k internetu dostanete - v ještě slušnějším ho budete mít na pokoji (přes televizní obrazovku, Wi-Fi či síťovou přípojku).
 

 
18) Ráno vždy alespoň nahlédněte do místních novin (v rozumném hotelu budou ležet za dveřmi vašeho pokoje). Budete se více cítit ""jako doma"".
 
(pen)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz