reklama

 
banan webhosting

BUGA MAGDEBURGICA

:Dnes se společně přeneseme k našim německým sousedům, řeč bude o hlavním městě Saska - Magdeburgu. Vyslovíte-li před rodilými Němci jméno tohoto město, ba co víc, troufnete-li si prozradit svůj úmysl podívat se tam, buďte si jisti, že vás budou považovat za nepoučené blázny nebo pošetilce. Možná vás budou od návštěvy i odrazovat a nabízet atraktivnější lokality, kterých je bezesporu víc než dost. "Magdeburg je totiž jedna z nejhorších děr bývalého východního bloku", zasvětí vás téměř okamžitě každý tuzozemec. Já se vás teď pokusím přesvědčit o tom, že všechno je trochu složitější a že si současný Magdeburg určitě nezaslouží tak jednoznačné odsouzení.
 
Než poprvé vstoupíte do centra města a zažijete kulturní šok socialistického realismu kombinovaného se skleněno-ocelovo-betonovou modernou, měli byste vědět, že to Magdeburg za 2. světové války těžce odskákal. Bombové útoky spojenců zničily město téměř z devadesáti procent. A aby toho nebylo málo, zasadil další ránu architektonickému vzhledu města ihned po válce socialistický urbanistický étos. Panelem a betonem se tady rozhodně nešetřilo. Hlavní třídu, Breiter Weg, která je zcela intuitivně přirozeným středem města, naprojektovali coby betonovou dálnici lemovanou panelovými domy. Jakoby bokem je těsně u Breiter Wegu nalepena poněkud estetičtější radnice s malým náměstíčkem, na kterém to v některé všední dny a sobotu žije tržišťovým mumrajem. Po sjednocení Německa se architektonický přístup v mnohém zlepšil, chyběla však podstatná a nezbytná finanční injekce. Té se Magdeburg v roce 1999 dočkal díky periodické události celostátního významu, které se říká BUGA (nezkrácený název zní Bundesgartenschau) a zjednodušeně řečeno se za touto zkratkou skrývá výstava všeho, co souvisí s kytičkami, zahradou a zahradničením (tedy něco pro Béďu Trávnička s Přemkem Podlahou). Tahle akce ovšem probíhá ve velkém stylu: byl kvůli ní zbudován zcela nový, svou rozlohou a investicemi velkolepý výstavní zahradní areál na pravém břehu řeky Labe.
 
:BUGA přinesla Magdeburgu potřebné investiční prostředky a začalo se bouřlivě stavět, rekonstruovat a vůbec všelijak zušlechťovat. Výsledkem tohoto snažení jsou kromě již zmíněného areálu (a mimo jiné) dva zcela nové mosty přes Labe: jeden pro pěší, vedoucí z výstavního areálu poněkud naslepo do vybydleně mrtvé tovární čtvrti, druhý pro automobily, dnes jedna z hlavních dopravních tepen města. Investováno bylo do nového nákupního centra Allee Center ve středu města, kam v neděli míří nejedna magdeburgská rodinka, aby si u některé z fontánek vychutnala svého půlmetrového Wursta. Žádná výhra, pomyslí si asi mnozí z vás. Skutečně, tohle Magdeburg dělá krásnějším jen velmi relativně, ale určitě jej činí západnějším, turisticky atraktivnějším a živějším. Na druhou stranu mohly být právě díky těmto BUGA-investicím financovány kompletní rekonstrukce kostelů a mohly být revitalizovány také rozsáhlé přírodní parky. A právě tyto dvě městské "komodity" jsou skutečnou magdeburgskou devizou, které skutečně stojí za vidění. Doporučuji nevynechat klášter Unser Lieben Frauen, dóm, Lukasklause (malá pevnost na břehu Labe, přenocoval zde na své misionářské cestě k pohanům na Baltu i sv. Vojtěch), z parků si pak rozhodně nenechejte ujít rozsáhlý Rotehorn-park na ostrově mezi dvěma rameny Labe.
 

 
Fota:
 
Klášter Unser Lieben Frauen (muzeum umění)
 

 
Magdeburgský dóm (je přístupný veřejnosti, chová ne/jednu z evropských gotických rarit: na jedné z konzol je reliéf slona a Magdeburčané tvrdí, že jsou to oni, kdo vlastní první "úsměv gotiky", který si na jejich úkor přivlastnila katedrála v Rouenu.:-)
 

 
Zajímavé odkazy
 
http://www.magdeburg.de/ - oficiální stránky města
 
http://www.magdeburg-jk.de/index.htm - dobrovolná iniciativa obyvatelů města
 

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz